Bölgesel ölçekte sürdürülebilir, akıllı ve afete dirençli çoklu kentsel hareketlilik planlaması: Antalya örneği
Sustainable, smart and disaster-resilient poly-urban mobility planning on a regional scale: The case of Antalya
  1. Tez No: 881972
  2. Yazar: BURAK KORKMAZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 453
Özet
Bu tezde, bölgesel ve kentsel hareketlilik ağlarının afetlere karşı dirençli hale getirilmesine yönelik, özgün bir yöntem ve kapsamlı bir uygulama rehberi sunulmaktadır. Çalışmada, Türkiye kentleri için“Sürdürülebilir, Akıllı ve Afete Dirençli Çoklu Kentsel Hareketlilik Planlaması Metodolojisi ve Örnek Uygulaması”ilk kez geliştirilmektedir. Çalışmanın amacı, kentleri dirençli hale getirmek ana hedefiyle, sürdürülebilir, akıllı ve afete dirençli çoklu kentsel hareketlilik ağsal sisteminin elde edilmesidir. Yaşanan her afetle birlikte en çok tartışılan konu, kentsel hareketlilik ağsal sistemlerinin tıkanması ya da tamamen kapanmasıyla afet ve acil durum bölgelerine ya girilememesi ya da girmekte geç kalınmasıdır. Söz konusu durum, bölgesel ve kentsel ölçekte ağır maddi ve manevi kayıplarla karşılık bulmaktadır. Türkiye için genel bir değerlendirme yapıldığında, sürdürülebilirlik ve akıllılığa kapsamlı bir şekilde odaklanan, dirençli çoklu kentli hareketlilik ağı sağlanmadan, dirençli kentlerin ve bölgelerin tartışılamayacağı anlaşılmaktadır. Bu çalışma, bölgesel ve kentsel hareketlilik ağları aracılığıyla kentsel mekânların dirençliliğinin artırılmasına yönelik özgün bir bakış açısı sunmayı ve mekânsal planlama uygulayıcılarına hem yurt içinde hem de yurt dışında rehberlik etmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla çalışmada, dirençlilik çözümlemelerini bir araya getiren,“Sürdürülebilir, Akıllı ve Afete Dirençli Çoklu Kentsel Hareketlilik Planlaması Örnek Uygulaması ve Politika Seti”geliştirilmiştir. Antalya için elde edilen örnek uygulama“Poly-2Ⓢ2RⓊⓂⓅ Örnek Uygulaması”olarak adlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an original method and comprehensive application guide are presented for enhancing the resilience of regional and urban mobility networks against disasters. The study is developing for the first time a“Methodology and Example Application of Sustainable, Smart, and Disaster-Resilient Poly-Urban Mobility Planning”for Turkish cities. The aim of the study is to achieve a sustainable, smart, and disaster-resilient poly-urban mobility network with the main goal of making cities more resilient. With each disaster, the most debated issue is the congestion or complete closure of urban mobility networks, leading to either the inability to enter or delayed entry into disaster and emergency areas. This situation results in significant material and spiritual losses at both regional and urban scales. When a general assessment is made for Turkey, it is understood that without achieving a resilient poly-urban mobility network that focuses comprehensively on sustainability and smartness, resilient cities and regions cannot be discussed. This study aims to provide an original perspective on increasing the resilience of urban spaces through regional and urban mobility networks, and to guide spatial planning practitioners both domestically and internationally. To achieve this goal, the study has developed“Example Application and Policy Set for Sustainable, Smart, and Disaster-Resilient Poly-Urban Mobility Planning”that bring together resilience solutions. The example application developed for Antalya is called the“Poly-2Ⓢ2RⓊⓂⓅ Example Application.”