Gebelik öncesi veya gebelikte tiroid disfonksiyonu olan annelerde bu duruma ek olarak başka hastalıklar olduğunda, bebeklerinde erken dönem morbiditeler artıyor mu?
Chatgpt does the presence of other conditions in addition to thyroid dysfunction in mothers during preconception or pregnancy increase early-term morbidities in their infants?
  1. Tez No: 909089
  2. Yazar: ELİF ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ALTUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Gebelik öncesi olan veya gebelikte ortaya çıkan tiroid disfonksiyonu olan annelerde, bu duruma ek olarak diyabet, preeklampsi, eklampsi, obezite ve metabolik disfonksiyon gibi başka hastalıklar da olduğunda, bebeklerinde erken döneminde görülen morbiditelerin artıp artmadığını incelemeyi amaçladık. Metod: Tiroid disfonksiyonu olan anneler ve bebeklerin dosyaları incelemeye alındı. Araştırmaya alınan bebeklerin demografik, natal ve maternal/prenatal özellikleri kaydedildi. Bebeklerden yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YYBÜ)'ne yatırılanların yatış nedenleri, yaşadıkları morbiditeler ve uygulanan solunum desteği tedavileri verilere eklendi. Doğum sonrasında yatırılmayan, annesi ile taburcu edilen bebekler ise klinik olarak izlendi. Tüm bebeklerin tiroid fonksiyon testleri ve postnatal 1.ay tartıları kaydedildi. Preeklampsi/eklampsi, hipertansiyon, pregestasyonel/gestasyonel diyabet, obezite, hiperlipidemi, koagülopati, kolestaz ve safra taşı varlığı, hipotiroidi ilişkili hastalıklar (HİH) olarak tanımlandı. Annesinde hipotiroidiye ek olarak HİH olan bebekler (olgu grubu) ile sadece hipotiroidisi olan anne bebekleri (kontrol grubu), risk faktörleri, hastaneye yatış oranları, YYBÜ'deki morbiditeler, postnatal 1 ay içinde görülen sorunlar ve postnatal 1.aydaki tartı alımı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Gebelikte ya da öncesinde hipotiroidisi olan 172 anne ve bebekleri çalışmaya alındı. Annelerin 43 (%25,0)'ünde annede, hipotiroidiye ek olarak HİH saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine whether early morbidities are increased in the infants with maternal pre or gestational hypothyroidism if mothers have any diseases such as diabetes, preeclampsia, eclampsia, obesity and metabolic dysfunction in addition hypothyroidism. Method: The data of the mothers with thyroid dysfunction and their infants were reviewed from the hospital records. Demographic, natal and maternal/prenatal characteristics of the included infants were recorded. For the infants internalized to the neonatal intensive care unit (NICU), admission reasons, morbidities and the respiratory support treatments were added to the data. Newborns who were not internalized after birth and discharged with their mothers were followed clinically. Thyroid function tests and postnatal 1st month weight of all infants were recorded. Preeclampsia/eclampsia, hypertension, pregestational/gestational diabetes, obesity, hyperlipidemia, coagulopathy, cholestasis and presence of gallstones were defined as hypothyroidism-related diseases (HRD). Infants whose mothers had HRD in addition to hypothyroidism (case group) and infants whose mothers had only hypothyroidism (control group) were compared in terms of risk factors, hospitalization rates, morbidities in the NICU, problems seen in the first postnatal month and weight gain in the first postnatal month. Findings: A total of 172 mothers with pre or gestational hypothyroidism and their infants were included in the study. Forty-three (25,0%) of the mothers had HRD in addition to hypothyroidism.