D vitamini yetersizliği olan yetişkinlerde UV-C ile D vitamini içeriği zenginleştirilen mantarın biyokimyasal bulgulara etkisi
The effect of UV-C enriched mushrooms on biochemical findings in adults with vitamin D deficiency
  1. Tez No: 881976
  2. Yazar: DERAN DALBUDAK SANSAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
D vitamini, kemik sağlığı için gerekli yağda çözünen bir vitamindir. İskelet sağlığı dışında, organ fonksiyonu ve hastalıkların önlenmesinde de önemlidir. D vitamininin doğal ana kaynağı, ultraviyole (UV) B ışığına maruz kalma yoluyla dermal sentezdir. Küçük bir kısmı ise besinlerle beraber zenginleştirilmemiş gıdalardan alınır. Mantarlar doğal olarak D vitamini içeren bitkisel besinlerdir. Son yıllarda UV ışınlanması ile mantarlarda ve ekmek mayasında endojen D vitamini içeriğinin arttığı belirlenmiştir. UV teknolojileri kullanılarak zenginleştirilen mantarlardaki D vitamini, güneş ışığına maruz kalan mantarlardaki D vitaminiyle eşdeğer olup, güvenli ve pazara sunulmaya uygun bulunmuştur. Bu çalışmada, Arçelik A.Ş. tarafından geliştirilen teknoloji ile Vitamin D içeriği zenginleştirilmiş istiridye mantarı (Pleurotus ostreatus) ve tam buğday ekmeğinin D vitamini eksikliği olan yetişkin bireylerin biyokimyasal bulguları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 8 Şubat 2023 ile 22 Mart 2023 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 35 kişi ile yürütülmüştür. Üçlü kör, randomize, plasebo kontrollü yürütülen bu çalışmada serum 25-hidroksivitamin D (25(OH)D)
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a fat-soluble vitamin essential for bone health. Apart from skeletal health, it is also important for organ function and disease prevention. The main natural source of vitamin D is dermal synthesis through exposure to ultraviolet (UV) B light. A small proportion is obtained from unfortified foods in the diet. Mushrooms are plant foods that naturally contain vitamin D. In recent years, UV irradiation has been found to increase endogenous vitamin D content in mushrooms and baker's yeast. Vitamin D in mushrooms enriched using UV light technologies is equivalent to vitamin D in mushrooms exposed to sunlight and has been found to be safe and suitable for market. In this study, it was aimed to investigate the effect of oyster mushroom (Pleurotus ostreatus) and whole wheat bread enriched with vitamin D content with the technology developed by Arçelik A.Ş. on the biochemical findings of adult individuals with vitamin D deficiency. The study was conducted between February 8, 2023 and March 22, 2023 with 35 people working in Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital, Ministry of Health. In this triple-blind, randomized, placebo-controlled study, participants with serum 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D)