Acil ünıtesine obstetrik bakım amacıyla başvuran gebelerin yatış ve taburculuklarının manchester triyajı ve obstetrik triyaj aciliyet skalasına göre etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of the admission and discharge of pregnant pregnants who applied to the emergency unit for obstetric care according to the manchester triage and obstetric triage urgentity scale
- Tez No: 881988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ YILDIRIM VARIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Emergency Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Acil servislerde (AS) gebeler için triyaj sistemlerinin etkinliği, maternal ve fetal sonuçları optimize etmede kritik bir faktör olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, acil servise obstetrik bakım amacıyla başvuran gebelerin yatış ve taburculuklarını yönetmede Manchester Triyaj Sistemi (MTS) ile Obstetrik Triyaj Aciliyet Skalası'nın (OTAS) etkinliğini karşılaştırmak amaçlandı. Çalışma karşılaştırmalı ve tanımlayıcı tipte tasarlandı. İstanbul'da bir şehir hastanesinin Acil servis ünitesine son 6 ayda başvuran gebeler araştırmanın evrenini oluşturdu. Araştırmanın örneklemini obstetrik bakım amacıyla acil servise başvuran 190 gebe oluşturdu. Veriler 10.2023-01-2024 tarihleri arasında Tanıtıcı Bilgi Formu, MTS ve OTAS formları kullanılarak, araştırmacı tarafından toplandı. Çalışma, gebelere sağlanan bakımın aciliyetini ve uygunluğunu belirlemede MTS ve OTAS'ın tahmini doğruluğunu, duyarlılığını ve özgüllüğünü değerlendirdi. Veriler SPSS programına girilerek normallik testlerine göre uygun analizlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The efficiency of triage systems in emergency departments (EDs) for pregnant women remains a critical factor in optimizing maternal and fetal outcomes. This study compares the effectiveness of the Manchester Triage System (MTS) and the Obstetric Triage Acuity Scale (OTAS) in managing admissions and discharges of pregnant women presenting to the ED for obstetric care. The study was designed as a comparative and descriptive type. Pregnant women who applied to the Emergency Department of a city hospital in Istanbul in the last 6 months constituted the population of the study. The sample of the study consisted of 190 pregnant women who applied to the emergency department for obstetric care. The data was collected by the researcher using the Introductory Information Form, MTS and OTAS forms between 10.2023-01-2024.The study evaluated the predictive accuracy, sensitivity, and specificity of the MTS and OTAS in determining the urgency and appropriateness of care provided to the pregnant patients. The data were entered into the SPSS program and evaluated with appropriate analyzes according to normality tests.