Yenidoğan annelerinin emzirme motivasyonlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting breastfeeding motivations of newborn mothers
  1. Tez No: 616587
  2. Yazar: MERVE ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Çalışma yenidoğan annelerinin emzirme motivasyonlarını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırma Bir Devlet Hastanesi' nin kadın hastalıkları ve doğum servisi ile yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 15 Mayıs 2019-15 Ağustos 2019 tarihleri arasında yenidoğan anneleri ile yapılmış tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışmada amaçlı örneklem yöntemi kullanılmış olup, belirtilen tarihlerde çalışmaya katılmayı kabul eden 101 multipar anneye, 60 primipar anneye ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında,“Emzirme Motivasyon Ölçeği”ile“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Bulgular: Multipar annelerin yaşı emzirme motivasyonunu etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the factors that affect breastfeeding motivation of newborn mothers. Material and Methods: This is a descriptive study conducted with newborn mothers between May 15, 2019 and August 15, 2019 in the gynecology and obstetrics department of Beykoz State Hospital and neonatal intensive care unit. In this study, purposive sampling method was used and 101 multiparous mothers and 60 primiparous mothers who agreed to participate in the study were reached.“Personal Information Form”and“Breastfeeding Motivation Scale”developed by the researcher were used in the data collection. Results: Age of multiparous mothers did not affect breastfeeding motivation.