Kategori II FHR trasesine sahip fetüslerin erken neonatal sonuçlarının incelenmesi
Investigation of early neonatal results of fetuses with category II FHR trace
- Tez No: 741774
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN LEVENT KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız doğum eylemi süresince elektronik fetal monitörizasyonla Kategori II FHR trase izlenmesi üzerine sezaryen ile doğum gerçekleştirilen olgularda fetal asidoz oranının saptanması ve erken dönem fetal iyilik halinin değerlendirilerek, intrapartum kategori II FKH trasesinin önemini incelemektir. Gerekçe ve Yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'ne Ocak - Nisan 2022 tarihleri arasında doğum amacıyla yatırılan, term, tekil düşük riskli gebeliğe sahip ve intrapartum Kategori II FHR trase nedeniyle fetal distres olarak değerlendirilerek sezaryen uygulanan 94 gebe, kontrol grubuna ise aynı dönemde term gebeliğe sahip ve elektif sezaryenle doğum yapan 82 gebe (Kategori I FKH trasesine sahip) olmak üzere toplamda 176 gebe araştırmaya dahil edildi. Hastalarımızın verilerinin tamamı hastaneye yatışlarından itibaren hastaların kendilerinden, hasta takip dosyalarından ve hastane bilgi yönetim sisteminden alınarak prospektif olarak incelendi. İstatistiksel analizler için SSPS 26.0 istatistik programı ile yapıldı. Bulgular: Kategori II FHR trase nedeniyle fetal distress kabul edilen yeni doğanlarla ile kontrol grubundaki yeni doğanların 1.dk Apgar skoru 7'nin altında olma oranı benzerdi (%5,3'karşı %6,1, p= 0,824). Her iki grupta da umblikal arter pH0,05). Sadece yeni doğan kan gazında ortanca laktat değeri intrapartum kategori II FKH trasesine sahip olgularda anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (2,8 (1,7-7,6)'e karşı 2,2 (1,3-4,8), p< 0.001)). Sonuç: İntrapartum Kategori II FHR trasesine sahip yeni doğanlarda asidoz, asfiksi ve buna bağlı YDYBÜ' NE kabul oranlarında farklılık yoktur. Bu nedenle intrapartum Kategori II FKH traseleri izlendiğinde fetal distres endikasyonu ile acil sezaryen ile doğum kararı verilmeden önce uygun süre ile intrauterin resüsitasyonun yapılıp, intarpartum FKH traselerinin takip edilmesini önermekteyiz. Ancak kategori II traselerin doğum eylemi boyunca sık görülmesi, tanımlamada oldukça geniş fetal kalp hızı paternlerini içermesi ve medikolegal kaygılar Kategori II trase yönetimini zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, our aim was to determine the fetal acidosis rate and to evaluate the early period fetal well-being and thus to examine the importance of intrapartum category II FHR tracing in cases delivered by cesarean section following category II FHR tracing determined by electronic fetal monitoring during labor. Material and Methods: A total of 176 pregnant women, who were admitted to Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic for delivery between January - April 2022, were included in the study. Out of them, 94 pregnant had a term and singleton low-risk pregnancy and underwent cesarean section due to intrapartum Category II FHR tracing considered to be fetal distress constituted the study group. Eighty-two pregnant women who had an elective cesarean delivery were accepted as control group. All of the data of our patients were obtained from the patients themselves, patient follow-up files and hospital information management system, and analyzed prospectively since their hospitalization. Statistical analyzes were performed with the SSPS 26.0 statistical program. Results: The rate of 1st minute Apgar score below 7 among the newborns who were accepted as fetal distress due to Category II FHR tracing and newborns in the control group were similar (5.3% versus 6.1%, p= 0.824). The rate of umbilical artery pH0.05). Only the median lactate value in newborn blood gas was found to be significantly higher in cases with intrapartum category II FKH tracing (2.8 (1.7-7.6) vs. 2.2 (1.3-4.8), p< 0.001)) Conclusion: There is no difference in the rates of acidosis, asphyxia, and related NDICU admission in newborns with intrapartum Category II FHR tracing. Therefore, when intrapartum Category II FKH traces are followed, we suggest that intrauterine resuscitation should be performed for an appropriate period of time and intrapartum FKH tracing should be followed before the decision to deliver by emergency cesarean section with the indication of fetal distress. However, the frequent occurrence of category II tracin during labor, the wide range of fetal heart rate patterns in the definition, and medicolegal concerns complicate the management of intrapartum category II tracing.