Antalya yöresindeki bazı büyük toprak gruplarının fiziksel özellikleri ile su erozyonu arasındaki ilişkilerin yapay yağmurlama koşulları altında belirlenmesi
Determination of relationships between physical properties of some great soil groups in the Antalya region and water erosion under simulated rainfall
  1. Tez No: 88199
  2. Yazar: KEZBAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
öz ANTALYA YÖRESİNDEKİ BAZI BÜYÜK TOPRAK GRUPLARININ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ İLE SU EROZYONU ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN YAPAY YAĞMURLAMA KOŞULLARI ALTINDA BELİRLENMESİ Kezban ŞAHİN Yüksek Lisans Tezi, Toprak Anabilim Dalı Eylül 1999, 81 sayfa Antalya yöresindeki bazı önemli büyük toprak gruplarından olan Akdeniz Kırmızı Toprağı ve Kahverengi Orman Toprağının bazı fiziksel özellikleri ile su erozyonu arasındaki ilişkileri belirlemek üzere yapay yağış koşullan altında erozyon çalışması yapılmıştır. Bu amaçla bu iki toprak grubunu temsil etmek üzere alınan toprak örnekleri çalışma mahalline getirilip 0.8 cm elekten elendikten sonra, % 8 eğimin sağlandığı 500x80cm. yüzey akış tablasında, 0.55ton-m/ 4 m2 toplam kinetik enerji üe 51 mm/saat yağış intensitesinde, ortalama 3.4 mm. damla çapında yağış sağlayan yağmurlama püskürtücüleri ile her biri 30 dakika olmak üzere, 10 dakika ara verilerek, 2 aşamalı toplam 60 dakika yapay erozyona uğratılarak yüzey akış ve toprak kayıp miktarları belirlenmiştir. Araştırmada aynı zamanda süspanse halde taşınmış materyaller de incelenmiştir. Sonuçta her iki toprağında erozyona karşı farklı derecede hassas ve Akdeniz Kırmızı Toprağının Kahverengi Orman Toprağına göre erozyona daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Toprak Fiziksel Özellikleri, Erozyon, Yapay Yağmurlama, K Faktörü, Aşınabilirlik. JÜRİ: Prof.Dr. Mustafa ÇANGA Yrd. Doç. Dr. Zeki ALAGÖZ Yr&Doç.Dr. Mustafa SARI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF RELATIONSHIPS BETWEEN PHSICAL PROPERTIES OF SOME GREAT SOIL GROUPS IN THE ANTALYA REGION AND WATER EROSION UNDER SIMULATED RAINFALL Kezban ŞAHİN M.Sc. in Soil Science Adviser: AsstProf.Dr.Zeki ALAGÖZ September, 1999, 81 Pages The experiments were carried out to determination relationships between water erosion and some physical properties of Terra Rossa and Brown Forest Soils in the Antalya region under the simulated rainfall conditions. For this purpose, soil samples taken from the two different region were brought to the study area and sieved by a sieve with 0.8 cm diameter holes. A flume with a diameter of 500x80 x30 cm and 8 % slope was designed. Two rainfall simulators with multiple nozzles producing 3.4 mm. average raindrop in diameter, 51 mm/hour rainfall intensity and 0.55 ton-m/ 4m2 total kinetic energy were used. A total of 60 minute rainfall, 30 min+10 min break + 30 min, was applied on the flume, and runoff and soil losses were determined. In this research, characteristics of transported materials was also studied. The results of the study showed that both soils are susceptible to soil erosion, whereas Brown Forest Soil is more prone to erosion than Terra Rossa Soils. KEY WORDS: Soil Physical Properties, Erosion, Simulated Rainfall, K Factor, Erodibility. COMMITTEE: ProfDr. Mustafa ÇANGA Asst.Prof.Dr.Zeki ALAGÖZ Asst.Prof.Dr. Mustafa SARI