Antalya yöresindeki Akdeniz kırmızı topraklarının (Terra-rossa'lar) mikromorfolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of micromorphological properties of Mediterranean red soils (Terra rossas) in the Antalya region
  1. Tez No: 131710
  2. Yazar: ÜMİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
öz ANTALYA YÖRESİNDEKİ AKDENİZ KIRMIZI TOPRAKLARPNIN (TERRA-ROSSA'LAR) MİKROMORFOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ümit YILMAZ Yüksek Lisans Tezi, Toprak Anabiliri! Dalı Mayıs 2000, 151 Sayfa Bu araştırmada, Antalya yöresindeki travertenler üzerinde bulunan Akdeniz Kırmızı Toprakları'nın mikromorfolojik özellikleri belirlenmiş ve bu özellikleri ortaya çıkaran genetiksel olaylar yorumlanmıştır. Çalışmada, mikromorfolojik analizlerin yanı sıra bazı morfolojik, fiziksel ve kimyasal analizlerden de faydalanılmıştır. Araştırmada kullanılan toprak profilleri Antalya yöresinde üç farklı yükseltide bulunan Akdeniz Üniversitesi kampusu, Kirişçiler köyü ve Yeniköy kasabası civarında açılmış olup toplam üç adet toprak profili incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Çalışmada, Antalya yöresindeki Akdeniz Kırmızı Toprakları'nın mikromorfolojik özelliklerinin bahsedilen analizlerle de desteklenerek saptanması ile söz konusu topraklarla ilgili tartışmalara kısmen de olsa ışık tutmak, bu toprakların genesis ve sınıflandırılmalarına katkıda bulunmak başlıca amaçlar olarak gözetilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, topraklardaki ortak olan toprak oluşum süreçleri, biyolojik aktivite, yeniden kristallenme, rubifikasyon, illuviyasyon, dekalsifikasyon ve pedotürbasyon olarak saptanmıştır. Ancak bunların dışında, Kampus ve Kirişçiler profillerinde erozyon olayına, Yeniköy profilinde de bulunduğu konum gereği ikincil kalsifikasyon ve indirgenme koşullarına rastlanmıştır. Toprak profillerinde tespit edilen bu süreçlerin sonucunda araştırma alam topraklarının oluşumunda ana kaya olan travertenin yanında, bu toprakların uzak bölgelerden rüzgarlarla, daha yakın bölgelerden de gerek rüzgarlarla ve gerekse erozyonla getirilen materyallerden büyük oranda etkilendikleri anlaşılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Mikromorfoloji, Akdeniz Kırmızı Topraklan, Terra Rossa. JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. Zeki ALAGÖZ Yrd. Doç. Dr. Mustafa SARI Prof. Dr. Erkan KARAMAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF THE MICROMORPHOLOGICAL PROPERTIES OF MEDITERRANEAN RED SOILS (TERRA ROSSAS) IN THE ANTALYA REGION Ümit YILMAZ M.Sc. in Soil Science Adviser: Asst. Prof. Dr. Zeki ALAGOZ May 2000, 151 pages In this research, micromorphological properties of Mediterranean Red Soils on the travertine complex of Antalya have been determined using micromorphological, morphological, physical and chemical analyses. Three different soil profiles opened at three different locations at the three different altitude, Akdeniz University Campus, Kirişçiler Village and Yeni köy District were studied. The aim of the study was to determine the micromorphological properties of Mediterranean Red Soils in the Antalya region in order to supply some information about genesis and classification of these soils. According to the results obtained, similar soil formation processes in the profiles were biological activity, recrystallisation, rubification, illuviation, decalcification and pedoturbation. Furthermore, erosional features in the Kirişçiler and Kampus profiles and recalcification and reduction properties in the Yeniköy profile have been observed. In the light of the observed features, the soils of the study area not simply were originated from the travertine underlined, but transported materials by wind and water from local area and the far regions such as North Africa play an important role in the soil formation. KEYWORDS: Micromorphology, Mediterranean Red Soils, Terra Rossa. COMMITTEE: Asst. Prof. Dr. Zeki ALAGÖZ Asst. Prof. Dr. Mustafa SARI Prof. Dr. Erkan KARAMAN