Sıçanlar üzerinde oluşturulan deneysel varikosel modelinde tadalafilin sperm parametreleri ve testisin korunması üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of tadalafil on sperm parameters and testicular protection in an experimental varicocele model created on rats
- Tez No: 881997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAĞATAY ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Güncel tedavisi cerrahi olan varikoselin tedavisinde antioksidan etkili tadalafili deneysel varikosel modeli oluşturulan sıçanlar üzerinde kullandık. Tadalafilin testis ve sperm parametreleri üzerine etkisini araştırdık. Çalışmada 24 erkek sıçan kullandık. Grup 1 Sham grubu, grup 2 sol varikosel grubu, grup 3 sol varikosel oluşturulup tadalafil başlanan grup olarak üçe ayrıldı. Yetmiş beş günlük takip sonrası denekler sakrifiye edildi. Sol testis dokuları histopatolojik ve apoptotik inceleme için çıkarıldı. Sol epididim dokularından semen örneği elde edildi. Modifiye Johnsen skorları karşılaştırıldığında grup 2'nin skoru, grup 1'e göre daha düşük olduğu saptandı (p=0,005). Grup 2 ve grup 3'ün ve grup 3 ile grup1'in bu skorları arasında fark saptanmadı (p>0,05). Testis içerisindeki venlerin tunika media ölçümlerinde varikosel oluşturulan gruplarda grup 1'e göre bu kalınlık anlamlı artmıştı (sırasıyla p=0,008, p=0,004).
Özet (Çeviri)
In the treatment of varicocele, the current treatment of which is surgery, we used the antioxidant tadalafil on rats that created an experimental varicocele model. We investigated the effect of tadalafil on testicular and sperm parameters. 24 male rats were used in the study. This study consists of 3 groups. Group 1 was Sham group, group 2 the left varicocele group, and group 3 the group in which left varicocele was created and tadalafil was given. After 75 days of follow-up, the subjects were sacrificed. Left testicular tissues were prepared for histopathological and apoptotic examination. A semen sample was obtained from the left epididymal tissues. When the modified Johnsen scores were compared, the score of group 2 was found to be lower than that of group 1 (p = 0.005). There was no difference between these scores of group 2 and group 3, and between group 3 and group 1 (p>0.05). Tunica media measurements of the veins within the testicles revealed a significant increase in the thickness of the varicocele-created groups compared to group 1 (p=0.008, p=0.004).