Harmonised method to validate the impact resistance performance of composite passenger railway carbodies
Kompozit yolcu demiryolu vagonlarının darbe direnci performansını doğrulamak için uyumlu yöntem
  1. Tez No: 881998
  2. Yazar: ASIM ANIL ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARK ROBINSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Newcastle University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Daha iyi ve daha verimli bir ulaşım modu olma arayışı ve yenilenme ihtiyacı, demir yolu sektörünü yeni teknolojiler aramaya yöneltmiştir. Bu tür reformlara bir örnek, enerji tüketimini, bakım maliyetlerini azaltmaya ve yolcu ve hat kapasitesini artırmaya yardımcı olabilecek birincil yük taşıyıcı yapılar olarak demir yolu araçlarına yeni hafif malzemeler uygulama yönündeki devam eden çabalardır. Kompozit malzemeler bu açıdan umut vadeden adaylardır ve bu tez, özellikle yüksek hızlı demir yolu işletiminde kompozitler kullanıldığında dikkat gerektiren uçan nesne çarpması gibi demir yolu özgü bir riski ele almaktadır ve sonuç olarak demir yolu özgü uygulamalar için kompozit malzemelerin darbe davranışı hakkında ayrıntılı analiz sağlamaktadır. Bu tez, kompozit raylı taşıtlarına karşı küçük nesne çarpması için farklı demir yolu standartlarını tek bir yöntemde uyumlu hale getirme ve birleştirme yaklaşımını ilk kez göstermektedir. Bu çalışmanın orijinal ve temel katkısı, yüksek hızlı darbe deneylerinin gerekliliğini ortadan kaldıran, demir yolu endüstrisi için uygun maliyetli ve pratik bir yöntemdir. Yarı statik delme testleri (QSPT), cam elyaf takviyeli laminatlar ve bu tür laminatları içeren köpük çekirdekli sandviç malzemelerle gerçekleştirildi. Yüksek hızlı darbede yaşanan hasar modlarının QSPT yöntemi ile taklit edilebileceği gösterilmiştir. Sayısal bir model geliştirildi ve QSPT deneyleriyle doğrulandı. Ardından, sayısal model, gerilim oranı etkilerini göz önünde bulundurarak, raylı sistem hizmetiyle ilgili bir hız aralığında yüksek hızlı darbe simülasyonları gerçekleştirmek için kullanıldı. Son olarak, önerilen metodoloji perspektifinden, demiryolu araçlarına karşı darbe riskleri için çeşitli standartlar araştırıldı ve bunların sunulan değerlendirme yöntemine uyumlu hale getirilip getirilemeyeceği tartışıldı. Sonuçlar, önerilen metodolojinin maliyetli yüksek hızlı darbe deneylerine göre tercih edilme potansiyelinin önemli olduğunu gösterdi. Enerji transfer özellikleri, temas kuvvetleri, merminin darbe hızı değişimi ve yapısal hasarın analizi, önerilen yöntemin çeşitli mevcut standartlar yerine tek başına kullanılabileceğini, numune boyutunda önemli bir azalma sağladığını ve maliyetli yüksek hızlı darbe deneylerinden kaçınıldığını, dolayısıyla önemli maliyet tasarrufları sağlandığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The pursuit to become a better and more efficient transportation mode and the need of renovation has led the railway industry to search for new technologies. An example to such reform is the ongoing efforts to implement new lightweight materials into the railway vehicles as primary load bearing structures, which can help to reduce energy consumption, maintenance costs, and to increase passenger and line capacity. Composite materials are promising candidates in this respect and this thesis addresses a railway specific risk namely flying object strike, which requires attention when composites are in use especially in high speed rail operation, consequently providing detailed analysis on impact behaviour of composite materials for rail specific applications. This thesis shows for the first time an approach to harmonise and unify different railway standards into a single method for small object strike against composite rail vehicles. The original and essential contribution of this study is a cost effective and practical method for the rail industry that removes the necessity of high velocity impact experiments. Quasi-static punch tests (QSPT) were carried out with glass fibre reinforced laminates and foam core sandwich materials incorporating such laminates. It has been shown that the failure modes experienced in a high velocity impact can be mimicked via QSPT method. A numerical model was developed and was validated with QSPT experiments. Following, the numerical model was used to perform high-velocity impact simulations in a velocity range that is relevant with rail service while considering the strain rate effects. Lastly, various standards for impact risks against railway vehicles were investigated from proposed methodology perspective, and discussed whether they can be harmonized into the presented assessment method. The results showed that the proposed methodology has considerable potential to be preferred over costly high velocity impact experiments. The analysis of the energy transfer characteristics, contact forces, impact velocity change of the projectile, and structural damage showed that the proposed method can be used alone instead of various existing standards, providing a significant reduction in sample size as well as avoiding the costly high-velocity impact experiments, hence resulting in substantial cost savings.