Antalya ve çevresinde kültür bitkilerinde zararlı olan beyazsinek türlerinin (homoptera: aleyrodidae) aflp (amplified fragment length polymorphism) tekniği kullanılarak incelenmesi
Investigating whiteflies obtained from at various locations of Antalya using aflp (amplified fragment lenght polymorphism) technique
- Tez No: 88201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
öz.. ANTALYA VE ÇEVRESİNDE KÜLTÜR BİTKİLERİNDE ZARARLI OLAN BEYAZSİNEK TÜRLERİNİN (HOMOPTERA:ALEYRODİDAE) AFLP (AMPLDjTED FRAGMENT LENGTH POLYMORPHISM) MOLEKÜLER TEKNİĞİ KULLANILARAK İNCELENMESİ Zübeyir DEVRAN Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Anabilim Dalı Ekim 1999, 77 Sayfa Bu çalışmada, Antalya ve çevresinde kültür bitkilerinde zararlı olan; Bemisia tabaci (Genn.), Dialeurodes citri (Ashmead) ve Trialeurodes vaporariorum West.(Hom., Aleyrodidae) türleri arasındaki genetiksel benzerlikler ve bu türlerin tür içi genetiksel çeşitliliği AFLP tekniği ile DNA düzeyinde incelenmittir. B. tabaci ile T. vaporariorum arasında %23, D. citri ile T. vaporariorum arasında %17 ve B. tabaci ile D. citri arasında %201ik bir genetiksel benzerlik bulunmuştur. Türlerin, tür içi genetiksel çejitlilikleri; B. tabaci'de %42-81, D. citrMs %85-91 ve T. vaporariorıarida. %57-71 olarak belirlenmi|tir. ANAHTAR KELİMELER: B. tabaci, D. citri, T. vaporariorum, AFLP JÜRİ: Doç. Dr. Hüseyin GÖÇMEN Prof. Dr. İrfan TUNÇ Dr. Mahmut TÖR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATING WHTTEFLIES OBTAINED FROM AT VARIOUS LOCATIONS OF ANTALYA USING AFLP (AMPLIFIED FRAGMENT LENGTH POLYMORPHISM) TECHNIQUE Zfibeyir DEVRAN M. S. in Plant Protection Adviser: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin GÖÇMEN October, 1999, 77 Pages Genetic similarity among Bemisia tabaci (Genn.), Dialeurodes citri (Ashmead) and Trialeurodes vaporariorum West. (Horn., Aleyrodidae) obtained from at various locations of Antalya and intraspecific variability of each species were investigated by AFLP based on DNA level. Genetic similarities between the populations of B. tabaci and T. vaporariorum, between!), citri and T. vaporariorum, and between B. tabaci and D. citri were found as 23 %, 17 % and 20 %, respectively. Intraspecific genetic variability of B. tabaci, D. citri and T. vaporariorum were defined as 42-81 %, 85-91 % and 57-71 %, respectively. KEY WORDS: B. tabaci, D. citri, T. vaporariorum, AFLP COMMITTEE: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin GÖÇMEN Prof. Dr. İrfan TUNÇ Dr. Mahmut TÖR