Ftir spektroskopisinin avokado (persea americana mill.) analizinde kullanımı
The Use of ftir spectroscopy in analysis of avocado
- Tez No: 88202
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AYRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
oz FTIR SPEKTROSKOPİSİNİN AVOKADO (Persea Americana Mill.) ANALİZİNDE KULLANIMI Numan HODA Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Aralık 1998, 36 sayfa Bu çalışmada; avokadonun yağ ve protein içeriği FTIR-ATR spektroskopisi kullanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Önce avokado numunelerinin yağ içerikleri Soxhlet, protein içerikleri Kjeldahl yöntemi ile bulunmuştur. Avokado meyvesinin uçucu ve muhtemelen ester grubu taşıyan bileşiği ya da bileşikleri olduğu saptanmıştır. Bu nedenle her numunenin homojen hale getirildikten sonra zamana bağlı olarak spektrumları alınmıştır. Bu spektrumlardaki yağ ve protein piklerinin absorbans değerleri belirlenerek içerdikleri yağ ve protein oranlarına karşı kalibrasyon eğrileri elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, yağ ve protein analizi için elde edilen kalibrasyon grafiklerinde bir saçılma olduğu gözlenmiştir. Bunun nedeni avokadonun çok miktarda su ve yağ içermesi, dolayısıyla tam homojenizasyonunun sağlanmaması olarak belirlenmiştir. Buna rağmen elde edilen kalibrasyon eğrileri kullanılarak gerçek numunelerin kabul edilebilir hata sınırları içerisinde analiz edilebileceği mümkün görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Avokado, FTIR, Yağ, Protein JÜRİ: Prof. Dr. Erol AYRANCI (Danışman) Prof. Dr. Tevfık BARDAKÇI Doç. Dr. Feramuz ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE USE of FTIR SPECTROSCOPY in ANALYSIS of AVOCADO (Persea Americana Mill.) Numan HODA Master of Science Thesis, Department of Chemistry Adviser: Prof. Erol AYRANCI December 1998, 36 pages In this study, the fat and protein content of avocado was tried to be analyzed. The fat and protein contents of avocado samples were determined by Soxhlet method and Kjeldahl method respectively. It was observed that avocado fruits have volatile components possibly having ester groups. For that reason, spectra were taken as a function of time after the samples were homogenized. The absorbance values of fat and protein peaks in the spectra were determined and these values were plotted against the fat and protein contents obtained by wet chemical methods to obtain calibration curves. In these calibration curves, the data were observed to be scattered. The proposed reason for this is high fat and water content of avocado and incomplete homogenization of these two components. In spite of these, it was possible to analyze real samples within acceptable error limits using calibration curves obtained in this study. KEY WORDS: Avocado, FTIR, protein, fat. COMMITTEE: Prof. Dr. Erol AYRANCI (Adviser) Prof. Dr. Tevfık BARDAKÇI Assoc. Prof. Dr. Feramuz OZDEMIR tC YÜÎffiEKÖ?RETİM HDRUU