Akıllı kimlik kartlarının güvenlik ve mahremiyet açısından incelenmesi: Karaman ili örneği
Investigation of security and privacy views of minors on smart id cards: the case of Karaman
- Tez No: 882043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, vatandaşların akıllı kimlik kartlarına ilişkin mahremiyet algılarını ve güvenlik endişelerini incelemeyi amaçlamaktadır. Karaman il merkezinde yaşayan ve 18 yaşından büyük 30 reşit bireyden oluşan bir örneklem grubu üzerinde yapılan çalışmada, katılımcılara yarı yapılandırılmış görüşme formuyla 15 açık uçlu soru yöneltilmiştir. Araştırma sonuçları, katılımcıların genel olarak akıllı kimlik kartlarının güvenlik önlemlerini yetersiz bulduklarını ve çalınması veya kaybolması gibi durumlarda ciddi sorunlar yaşanabileceği endişesi taşıdıklarını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, katılımcılar resmi bilgilendirmenin eksikliğini ve daha etkili güvenlik önlemlerinin alınması gerekliliğini vurgulamışlardır. Mahremiyet konusunda, katılımcılar kişisel verilerin izinsiz erişime karşı korunması gerektiğini ve kartlardaki bilgi gizliliğinin daha etkin bir şekilde sağlanması gerektiğini belirtmişlerdir. Bazı katılımcılar, bilgi gizliliğini artırmak için kartlarda daha az bilgi bulunması gerektiğini önermişlerdir. Öneriler kısmında, katılımcılar daha etkili güvenlik önlemleri, şeffaf bilgilendirme süreçleri ve mahremiyetin korunması için daha sıkı yasal düzenlemeler talep etmektedir. Ayrıca, kişisel verilerin sınırlı tutulması, daha güçlü şifreleme yöntemlerinin kullanılması ve izinsiz erişimi engellemek için ek önlemler alınması gerektiği önerilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, vatandaşların akıllı kimlik kartlarıyla ilgili güvenlik ve mahremiyet konularında ciddi endişeler taşıdığını göstermektedir. Bu endişelerin giderilmesi için daha etkili güvenlik önlemleri alınması, şeffaf bilgilendirme süreçlerinin sağlanması ve mahremiyetin korunması için daha sıkı yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu önerilerin, akıllı kimlik kartlarının güvenliği ve kullanımıyla ilgili politika yapıcılar ve ilgili kurumlar tarafından dikkate alınması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the privacy perceptions and security concerns of citizens regarding smart identity cards. Conducted on a sample group consisting of 30 adult individuals aged 18 and over residing in the city center of Karaman, the research employed a semi-structured interview form comprising 15 open-ended questions. The findings of the study reveal that participants generally find the security measures of smart identity cards inadequate and express concerns about potential serious problems in case of theft or loss. In this context, participants emphasized the lack of official information and the necessity for more effective security measures. Regarding privacy, participants stated that personal data should be protected against unauthorized access and emphasized the need for more effective safeguarding of information privacy on cards. Some participants suggested reducing the amount of information on cards to enhance data privacy. In the recommendations section, participants called for more effective security measures, transparent information processes, and stricter legal regulations to protect privacy. Additionally, it was suggested to limit personal data, employ stronger encryption methods, and implement additional measures to prevent unauthorized access. In conclusion, this study demonstrates that citizens harbor serious concerns regarding the security and privacy aspects of smart identity cards. To address these concerns, it is essential to implement more effective security measures, ensure transparent information processes, and enact stricter legal regulations to safeguard privacy. These recommendations should be taken into account by policymakers and relevant authorities in ensuring the security and appropriate usage of smart identity cards.