Essays on health economics
Sağlık ekonomisi üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 882068
  2. Yazar: GÖKBEN AYDİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE DENİZ YURTSEVEN, PROF. DR. MURAT ANIL MERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Economics, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, yaşamın farklı aşamalarındaki sağlık yatırımlarının bireysel sonuçları nasıl şekillendirdiğini ve insan sermayesinde eşitsizlikler yarattığını araştırmaktadır. Sağlık sermayesi ve insan yeteneklerinin oluşumu teorilerine dayanan bu tez, insan yaşamının üç farklı dönemini incelemektedir: (i) doğum öncesi, (ii) çocukluk ve (iii) geç yetişkinlik. İlk makale, hamilelik döneminde annenin beslenme bozukluklarının beşerî sermaye oluşumu üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu çalışmada, fetal malnütrisyonun, bireylerin eğitim düzeyi ve işgücü piyasası sonuçlarıyla ölçülen bilişsel yetenekleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için Ramazan ayı oruç tutma davranışı doğal bir deney olarak kullanılmaktadır. Sonuçlar, intrauterin beslenme bozukluklarının uzun vadeli yetişkin beşeri sermaye çıktılarını önemli ölçüde etkilediğini ve doğum öncesi Ramazan'a maruz kalan erkeklerin, özellikle de Ramazan'ın yaza denk geldiği durumlarda, eğitim başarısının daha düşük olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, gebelik dönemine yapılan yatırımlar ile beşerî sermaye farklılıkları arasındaki önemli bağlantıyı vurgulayarak, erken müdahalelerin beşerî sermaye oluşumunu artırmadaki kritik rolünü vurgulamaktadır. İkinci makale, Türkiye'de annelerin ruhsal sıkıntıları ile beş yaş altı çocukların fiziksel sağlığı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu çalışma, anneleri depresyon deneyimlemekte olan çocukların, depresyon deneyimlemeyen annelerin çocuklarına kıyasla bulaşıcı hastalık morbidite riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Ek olarak, elde edilen sonuçlar anne eğitiminin anne depresyonunun çocuk üzerindeki zararlı etkilerine karşı koruyucu bir rol oynadığını göstermektedir. Üçüncü makale, özellikle 65 yaş üstü yaşlılara uygulanan COVID-19 sokağa çıkma tedbirlerinin Türkiye'deki yaşlı kadınların kronik sağlık koşulları üzerindeki etkisini nedensellik ilişkisi ile araştırmaktadır. Farkların farkı (difference-in-differences) metodolojisi kullanılarak elde edilen bulgular, yaşa özel katı sokağa çıkma yasaklarının, artan kardiyovasküler ve kardiyometabolik hastalık riskleri ve günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılık nedeniyle yaşlıların fiziksel sağlığını olumsuz etkilediğini göstermektedir. Geniş çerçevede bu tez, yaşamın farklı dönemlerindeki sağlık yatırımlarını inceleyerek bireysel sonuçların iyileştirilmesinde erken müdahalelerin öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve politika yapıcılara bireyler arasındaki beşeri sermaye eşitsizliklerini ele alma konusunda değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how health investments across different stages of life shape the individual outcomes and generate disparities in human capital. Building upon the theories of health capital and human capabilities formation, this thesis explores three distinct periods of human life: (i) prenatal, (ii) childhood, and (iii) late adulthood. The first essay examines the impact of prenatal dietary disruptions on human capital formation. It utilises Ramadan observance as a natural experiment to assess the effect of foetal malnutrition on cognitive abilities of individuals measured by educational attainment and labour market outcomes. The results suggest that intrauterine dietary disruptions significantly alter long-term adult outcomes, and men prenatally exposed to Ramadan have lower educational attainment, especially when Ramadan coincides with summer. These findings highlight the crucial link between prenatal investments and human capital differences, emphasising the crucial role of early interventions to enhance the human capital formation. The second essay studies the relationship between maternal mental distress and the physical health of under-five children in Turkey. This study finds that children whose mothers suffer from depression are at a higher risk of infectious disease morbidity compared to children of non-depressed mothers. In addition, results suggest a protective role of maternal education against the detrimental effects of maternal depression. The third essay investigates the impact of age-specific COVID-19 lockdown measures on the chronic health conditions of senior women in Turkey. By employing a difference-in-differences methodology, findings demonstrate that age-specific strict curfews negatively affect the physical health of the elderly, through increased risks of cardiovascular and cardiometabolic diseases and dependence in the activities of daily living. Overall, by examining health investments across different stages, this thesis contributes to a deeper understanding of the importance of early interventions in improving individual outcomes and provides valuable insights for policymakers to address human capital disparities across individuals.