Eski Anadolu Türkçesinde zarf
Adverb in Old Anatolian Turkish
- Tez No: 882069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KÜÇÜKMEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada Eski Anadolu Türkçesinde yazılmış olan metinlerde zarf konusu incelenmiştir. Çalışmada incelenen eserler: Ahmed Fakih Kitābu Evsāfı Mesācidi'ş-Şerife, Yûnus Emre Dîvân, Aşık Paşa Garib-nâme, Âşık Paşazade Tevârîh-i Âli Osmân, Dede Korkut, Şeyhî Husrev ü Şîrin, Mes'ud Bin Ahmed Süheyl ü Nev-bahâr, Şeyhoğlu Sadre'd-dîn Mustafâ Marzubân-nâme olmak üzere toplamda sekiz manzum ve mensur eserdir. Bu çalışmada, Zeynep Korkmaz'ın Türkiye Türkçesi Grameri Şekil Bilgisi adlı eserinde zarfları ele aldığı yöntem baz alınarak üç başlıkta zarflar ele alınmıştır. Bunlar: 1. Kökenleri Bakımından Zarflar 2. Yapıları Bakımından Zarflar 3. İşlevleri Bakımından Zarflardır. Çalışmada incelenen manzum ve mensur eserlerde zarf örnekleri tespit edilerek bu başlıklar altında ele alınıp yazılmıştır. Metin merkezli bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde Eski Anadolu Türkçesi hakkında bilgi verilmiş, dönemin dil ve ses özelliklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde tezimizin asıl konusu olan zarflar hakkında araştırmacıların görüşlerine ve zarfların özelliklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümünde üç temel başlıkta ele alınan zarflar Eski Anadolu Türkçesine ait manzum ve mensur eserler taranarak elde edilen örneklerle desteklenip açıklanmıştır. Taranılan bu eserlerden yola çıkılarak elde edilen verilerde sonuç bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of adverbs was examined in texts written in Old Anatolian Turkish. Works examined in the study: Ahmed Fakih Kitābu Evsāfı Mesācidi'ş-Şerife, Yûnus Emre Dîvân, Aşık Paşa Garib-nâme, Âşık Paşazade Tevârîh-i Âli Osmân, Dede Korkut, Şeyhî Husrev ü Şîrin, Mes'ud Bin Ahmed Süheyl ü Nev-bahâr, Şeyhoğlu Sadre'd-dîn Mustafâ Marzubân-nâme It is a total of eight works in verse and prose. In this study, Zeynep Korkmaz's Türkiye Turkish Grammar Shape Information Adverbs were discussed under three headings, based on the method he discussed in his work. These are: 1. Adverbs in terms of their origins, 2. Adverbs in terms of their structure, 3. Adverbs in terms of their functions. Examples of adverbs were identified in the verse and prose works examined in the study and were discussed and written under these headings. This text-centered study consists of three main parts. In the first part, information about Old Anatolian Turkish is given and the language and phonetic characteristics of the period are included. In the second chapter, the researchers' opinions about envelopes, which are the main subject of our thesis, and the characteristics of envelopes are included. In the third part, the adverbs discussed under three main headings are supported and explained with examples obtained by scanning the verse and prose works of Old Anatolian Turkish. The data obtained based on these scanned works are presented in the results section.