Three essays on health economics
Sağlık ekonomisi üzerine üç makale
  1. Tez No: 1020241
  2. Yazar: JANBERK OKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AĞAN KARADUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin sağlık sistemi üzerine yapılmış üç farklı incelemeyi içermektedir. Çalışmanın ilk kısmında Türkiye Sağlık Sistemi'nin tarihsel süreci incelenmiş ve 2000 sonrası gerçekleştirilen reform süreci ele alınmıştır. Türkiye'de sosyal güvenlik ve sağlık sistemi son 25 yılda bir dönüşüm geçirmektedir. Bu dönüşüm neoliberal politikalar ışığında sağlık sisteminin piyasalaşmasına neden olmuştur. Türkiye, küresel ölçekte refah ve sağlık sistemlerinde yaşanan değişimlere paralel bir yol izlemektedir. Türkiye'de gerçekleştirilen reformun küresel reformlarla benzerliklerine vurgu yapılmıştır. Reform sonrası sosyal güvenlik ve sağlık sisteminin organizasyon ve finansmanındaki değişim, genel sağlık sigortası uygulaması, kamuözel ortaklığı ve şehir hastaneleri ile sağlık sisteminin piyasalaşması anlatılmıştır. İkinci kısımda, Türkiye sağlık hizmetleri kullanımında hakkaniyet analizi yapılmıştır. Sağlık hizmetleri kullanımı Andersen Davranışsal Modeli çerçevesinde ele alınmıştır. İlk olarak sağlık hizmetleri kullanımını etkileyen faktörler incelenmiştir. Daha sonra, farklı gelir basamaklarında olan bireylerin sağlık hizmetleri kullanımı olasılıkları hesaplanmıştır. Sağlık hizmeti kullanımını etkileyen faktörleri ve gelir hakkaniyetsizliğini analiz etmek için Probit Modeli kullanılmıştır. Üçüncü kısımda ise Grossman Sağlık Talebi Modeli çerçevesinde Türkiye'de sağlık talebi incelenmiştir. Farklı sağlık hizmetleri kullanımı, Sayım Verisi Modelleri ile tahmin edilmiştir. Türkiye Sağlık Sistemi üzerine yapılan ampirik incelemelerde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan Türkiye Sağlık Araştırmaları mikro veri setinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
I would like to express my sincere gratitude to my thesis advisor, Assist. Prof. Dr. Hasan Ağan Karaduman, for his support, guidance, knowledge, and valuable experience throughout the preparation of this thesis. I am also deeply grateful to the members of my thesis committee, Prof. Dr. Ensar Yılmaz and Prof. Dr. Alper Altınanahtar, as well as to the other committee members, for their valuable comments, constructive criticism, and contributions, all of which greatly supported the development of this study. I would also like to extend my heartfelt thanks to my dear friends Cemre Yaz Demircioğlu, Yasin Enes Aksu, Tuna Dinç, and Sırrı Emrah Üçer, who contributed to my academic and personal growth throughout my university life and stood by me in both good and difficult times. I would also like to express my respect and gratitude to all my professors, whose efforts, knowledge, and guidance have played an important role in my educational journey. I am deeply grateful to my beloved father, mother, and sister, who have made great efforts in helping me reach this point and who have always trusted and supported me throughout every stage of my life. Their love, patience, and belief in me have been among the greatest sources of strength in completing this process. Finally, I would like to express my endless gratitude to my beloved wife, Ece Özkan, who has always been by my side and has given me strength through her love, patience, and support. Her presence, understanding, and encouragement have been invaluable in the completion of this study. This thesis is an expression of my deepest gratitude to everyone who has touched my life with their efforts, support, and love.