Selonsertib ve fenolik asitlerin In Vitro karaciğer yağlanması modelinde etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of selonsertib and phenolic acids in an In Vitro model of hepatic steatosis
  1. Tez No: 882074
  2. Yazar: İREM NUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı, dünya çapında yetişkin nüfusunun yaklaşık yarısını tehdit eden ciddi bir sağlık problemidir. Hastalık karaciğer yağlanmasıyla başlayıp ciddi bir hastalık olan siroza kadar ilerleyebilir. Patogenezi hala tam olarak çözümlenememiştir, ancak; hastalık ile ilişkili tehlike unsurları oldukça belirgindir. İnsülin direnci, sağlıksız yaşam tarzı, obesite bu belirtilerin arasındadır. İlaç denemeleri devam etmesine rağmen günümüzde belirgin bir ilacı yoktur. Bu tez kapsamında, HepG-2 hücre hattı kullanılarak, oleik asit ile oluşturulmuş in vitro non-alkolik karaciğer yağlanması modeli çalışılmıştır. Karaciğer yağlanmasını önlemek için; oluşturulan yağlanma modelinde MTT yöntemiyle Selonsertib, Fenofibrat, Ferulik asit, Kafeik asit ve Vanilik asit'in sitotoksik etkileri ölçülmüş, IC50 değerleri hesaplanmıştır. İlaç ve fenolik asitlerin apoptotik etkileri, toksik olmayan konsantrasyonlara göre Annexin V-PI yöntemi ile ve hücre içi ve hücre dışı sitokin seviyeleri de akış hücremetrede ölçülmüştür. Analiz sonuçlarına göre; oluşturulan in vitro yağlı karaciğer modelinde oluşan apoptotik etkinin en fazla Ferulik asit ile azaldığı görülmüştür. Selonsertib'in non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı ilacı olarak Faz III aşamasında çalışmalarının sonlandırılması, tez kapsamında yapılan deney sonuçlarıyla paralel olarak çıkmıştır. IL-6 ve TNF- α seviyesinin yağlı karaciğer modelinde inhibe eden Kafeik asit olmuştur. IL-10 seviyesini yağlı karaciğer modeline göre iyileştiren maddeler Fenofibrat, ferulik asit, kafeik asit, selonsertib ve vanilik asit olmuştur. Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığında ilaçların yanında özellikle ferulik asitin de kullanılması, yeni kombine preparatların ortaya çıkma potansiyeli açısından umut verici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Non-alcoholic fatty liver disease is a serious health problem that threatens approximately half of the adult population worldwide. The disease starts with liver fat accumulation and can progress to cirrhosis, a severe condition. Although its pathogenesis is not yet fully understood, the risk factors associated with the disease are quite evident. These include insulin resistance, unhealthy lifestyle, and obesity. Despite ongoing drug trials, there is no definitive medication currently available. In this thesis, an in vitro non-alcoholic fatty liver disease model was studied using the HepG-2 cell line and induced with oleic acid. To prevent liver fat accumulation, the cytotoxic effects of Selonsertib, Fenofibrate, Ferulic acid, Caffeic acid, and Vanillic acid were measured using the MTT method in the created fat accumulation model, and their IC50 values were calculated. The apoptotic effects of the drugs and phenolic acids were measured by the Annexin V-PI method at non-toxic concentrations, and intracellular and extracellular cytokine levels were also measured by flow cytometry. According to the analysis results, Ferulic acid was the most effective in reducing the apoptotic effect in the created in vitro fatty liver model. The termination of Phase III studies for Selonsertib as a drug for non-alcoholic fatty liver disease was found to be consistent with the experimental results obtained in this thesis. Caffeic acid was found to inhibit the levels of IL-6 and TNF-α in the fatty liver model. The substances that improved the IL-10 level according to the fatty liver model were Fenofibrate, Ferulic acid, Caffeic acid, Selonsertib, and Vanillic acid. The use of Ferulic acid, in particular, alongside medications in non-alcoholic fatty liver disease, could be promising in terms of the potential emergence of new combined preparations.