Comparison of the accuracy of digital and conventional impression techniques in multiple implants with different angulations
Farklı açılarda yerleştirilmiş çoklu implantlarda dijital ve konvansiyonel ölçü tekniklerinin doğruluğunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 882076
  2. Yazar: AKANAY ÇOPUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZKURT KAYAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çopuroğlu, A. (2024). Farklı açılarda yerleştirilmiş çoklu implantlarda dijital ve konvansiyonel ölçü tekniklerinin doğruluğunun karşılaştırılması. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı, Doktora Tezi, İstanbul. Bu çalışmanın amacı; tam dişsizlik vakalarında çok sayıda ve farklı açılarda yerleştirilmiş implantlarda, dijital ölçü tekniğinin ve farklı konvansiyonel ölçü materyallerinin, ölçünün doğruluğu üzerine olan etkilerini karşılaştırmaktır. Mevcut çalışma, birbirine paralel ve farklı açılarda yerleştirilmiş 4 internal bağlantılı implantın bulunduğu 2 farklı tamamen dişsiz üst çene ana modelini değerlendirmiştir. İlk ana modelde, 4 implant oklüzyon düzlemine 90° açıyla ve birbirine paralel olarak konumlandırılmıştır. İkinci ana modelde, 2 implant anteriorda kanin dişi bölgelerinde oklüzyon düzlemine 90° açıyla ve birbirine paralel olarak yerleştirilmiş, diğer 2 implant ise posteriorda all-on-4 protokolüne göre 30° distal açıyla konumlandırılmıştır. Konvansiyonel ölçü grupları için implant bölgesine karşılık gelen pencere boşluğuna sahip prefabrike açık ölçü kaşıkları kullanılmıştır. Ölçüler, 3 farklı konvansiyonel ölçü materyali; polivinilsiloksan (PVS), polieter (PE), polivinil siloksan eter (PVSE) ve dijital ölçü yöntemi (3Shape TRIOS 3) kullanılarak modellerden alınmıştır. Her grup için örnek sayısı, güç analizi sonuçlarına dayanarak 10 olarak belirlendiği için ölçü süreci her grup için 10 kez tekrarlanmıştır. Alçı modelleri, konvansiyonel ölçülerden üretilmiştir ve tüm örnekler, bir ekstroral tarayıcıyla (3Shape Lab Scanner 1E) taranıp STL dosyaları olarak saklanmıştır. Elde edilen 8 grupun STL dosyaları, doğruluk açısından Geomagic Control X programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks testleri ile değerlendirilmiş ve parametrelerin normal dağılıma uygun olduğu saptanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken sapma miktarının değerlendirilmesinde iki yönlü Anova testi (2-way ANOVA Test), post hoc Tukey testi kullanılmıştır. Anlamlılık p0.05). Açılı modelde; PE grubunun sapma miktarı PVSE grubundan (p:0.007; p0.05).
Özet (Çeviri)
Çopuroğlu, A. (2024). Comparison of the accuracy of digital and conventional impression techniques in multiple implants with different angulations. Yeditepe University, Institute of Health Sciences, Department of Prosthodontics, Ph.D, Thesis. Istanbul. The purpose of this study is to evaluate the effect of digital impression technique and conventional impression technique with different materials on the accuracy of impression in fully edentulous jaws with multiple implants placed at various angles. The current study evaluated two different fully edentulous upper jaw master models in which four internally connected implants were placed parallelly and angled to each other. In the first master model, four implants were positioned at a 90° angle to the occlusal plane and parallel to each other. In the second master model, two implants were placed in the anterior region in the canine areas at a 90° angle to the occlusal plane and parallel to each other, while the other two implants were placed in the posterior region at a 30° distal angle according to the all-on-4 protocol. Stock open trays with window space corresponding to the implant site were used for the conventional groups. Impressions were taken from the models using three different conventional impression materials; polyvinylsiloxane (PVS), polyether (PE), polyvinyl siloxane ether (PVSE), and digital impression method (3Shape TRIOS 3). As the sample size for each group was determined to be 10 based on the results of the power analysis, the impression process was repeated 10 times for each group. Cast models were produced from the conventional impressions, and all samples were scanned with an extraoral scanner (3Shape Lab Scanner 1E) and stored as STL files. The STL files of the obtained 8 groups were evaluated for accuracy using the Geomagic Control X program. In the evaluation of the findings of the study, IBM SPSS Statistics 22 software was used for statistical analysis. The normal distribution of parameters was assessed using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, and it was determined that the parameters were normally distributed. For assessing the amount of deviation in the study data, a two-way ANOVA test was used, along with post hoc Tukey test. Significance was evaluated at p0.05). In the angulated model; the deviation amount of PE group was significantly lower than the PVSE group (p:0.007; p0.05).