Comparison of the accuracy and time efficiency between conventional and two digital systems impressions of single tooth implant
Tek diş implantlarda konvansiyonel ve iki farklı ölçü sisteminin ölçü netliğinin ve çalışma zamanının karşılaştırılması
- Tez No: 581198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ UMUT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tek diş implantlarda konvansiyonel ve iki farklı ölçü sisteminin ölçü netliğinin ve çalışma zamanının karşılaştırılması Amaç: Son yıllarda, aşırı harap olmuş dişlerin restorasyonu için kullanılan teknikler ve materyaller oldukça gelişmiştir. Bilgisayar destekli dizayn ve bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) teknikleri tüm bu gelişmelere paralel olarak diş hekimliği alanında dönüşüme uğramaktadır. Bu çalışmanın amacı iki farklı ağız içi dijital tarayıcının netliğini ve çalışma zamanını karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Her birine tek diş kemik seviyesinde Straumann implant uygulanmış 10 hastadan polivinil siloksan (PSV) ile 1 adet konvansiyonel ölçü ve 3'er adet CEREC OC (Sirona Dental Systems, Sirona, Bensheim, Almanya) ve Straumann CARES IOS (Intra oral Scanner, Basel, İsviçre) digital ölçü alındı. Ölçüler için gerekli süre bu evrede hesaplandı. Her metod için gerekli sürelerin ortalama değerleri hesaplandıktan sonra zaman efektifliği değerlendirmesi yapıldı. Konvansiyonel ölçüler üzerinden elde edilen modeller dijital olarak taranarak hassaslık ve doğruluk değerlendirmeleri için referans model olarak kullanıldı. Ölçü dosyaları süperimpose özelliği olan STL dosya tipine çevrildi. (Geomagic Control; Geomagic, Morrisville, USA). Ölçülerin değerlendirilmesi referans modeller ile dijital sistem modeller arasındaki sapmalar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Comparison of the accuracy and time efficiency between conventional and two digital systems impressions of single tooth implant. Aim: Over the last decades, the materials and methods for restoring compromised teeth have developed massively, this has been basically seen in the implant dentistry field. Computer-aided design and computer-aided manufacturing (CAD/CAM) techniques and approaches have been converting the dental field in parallel with these progresses. The aim of this in vivo study was to compare the accuracy and time efficiency between two intraoral scanning systems. Material and Method: 10 patients with single tooth bone level implant from Straumann received one conventional impression with polyvinyl siloxane (PVS) (Elite HD+, Zhermack SpA, Italy) and three scans with CEREC OC (Sirona Dental Systems, Sirona, Bensheim, Germany) and Straumann CARES IOS (Intra oral Scanner, Basel, Switzerland). The time required for the impressions was measured at this stage and assessment of time efficiency was exercised after calculating the mean of required time results of every method. After pouring the conventional impressions, the casts made from them were scanned and employed as the reference model to evaluate trueness and precision of intraoral scanning virtual models made by each system. Impression files were converted to STL files and processed and analyzed using (Geomagic Control; Geomagic, Morrisville, USA).