Sağlık alanında kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer ve patlayıcı (KBRN-P) olaylara hazırlık algısı ve kriz yönetimi düzeyinin incelenmesi
Examining the perception of preparedness and crisis management level for chemical, biological, radiological, nuclear and explosive (CBRN-P) incidents in the field of health
  1. Tez No: 882112
  2. Yazar: ESRA DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ÇAĞLA ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Sağlık Yönetimi, Public Health, Hospitals, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Yardım ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, sağlık alanında çalışan personellerin KBRN-P olaylara hazırlık algısı ve kriz yönetimi düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 475 kişiden oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPPS 26 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların %8.0'ının KBRN-P olayında görev aldığı, %25.1'nin KBRN-P eğitimi aldığını, %38.5'inin gönüllü olarak KBRN-P eğitimi almak istediğini belirlenmiştir. Cronbach Alpha katsayıları tüm alt boyutlarıyla; hazırlık ölçeğinde 0.900, kriz yönetimi ölçeğinde 0.966 bulunmuştur. KBRN-P olaylara hazırlık algısı ve kriz yönetimi ölçeklerinin tüm alt boyutları arasında cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark yoktur (p>0.05). Hemşirelerin hazırlık algısı diğer meslek gruplarından anlamlı ölçüde daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the perception of preparedness for CBRN-P events and the crisis management level of personnel working in the field of health. The sample of the research consists of 475 people. SPSS 26 package program was used to analyze the data. It was determined that 8.0% of the participants took part in the CBRN-P incident, 25.1% received CBRN-P training, and 38.5% wanted to receive CBRN-P training voluntarily. Cronbach Alpha coefficients with all sub-dimensions; 0.900 in preparedness and 0.966 in crisis management performance. There is no significant difference between all sub-dimensions of the CBRN-P incident preparedness perception and crisis management scales according to gender (p>0.05). Nurses' perception of preparedness is significantly higher than other professional groups.