Hasta-hekim iletişimi
Patient-physician communication
- Tez No: 882113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN KOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, hasta-hekim arasındaki iletişimin irdelenmesi amaçlanmıştır. İletişim hayatın her alanında önemlidir. Sağlık alanında iletişim daha da önemlidir. Çünkü sağlık sektöründe insan hayatı söz konusudur. Sağlıkta en önemli aktörlerden biri de hekimlerdir. Bu bağlamda hasta-hekim iletişimi daha önemli hale gelmektedir. Bu iletişim düzeyinde oluşabilecek aksaklıklar genel sağlık sisteminin aksak yönlerini ortaya koyabildiği gibi hastalıkların hasta odağında etkili bir iyileşme sürecini de sekteye uğratmaktadır. Bu açıdan bakıldığında hekimlerin mesleki rollerinin etkin ve etkili bir şekilde kullanıp kullanamadıkları da ortaya konulmuş olmaktadır. Sorunun veya sorunların köküne inilmesi amaçlandığında etkili iletişimin sağlanması mümkün olabilmektedir. Başka bir deyişle anı kurtarmak için yapılan girişimler genel sağlık iletişim sorunlarını çözme odaklı değil sistemsel ve kişisel sorunların çoğalarak büyümesinin de önünü açmaktadır. Bu çalışmamızda, iletişimin olmazsa olmaz konularına değinilip, hasta-hekim etkileşimi anlamaya çalışılacaktır. Etkin sağlık iletişimi için gereken düzenlemeler hekim açısından (eğitim, ücret, mesai vb.) hasta açısından ise; (eğitim vb.) uygulamalar, öneri ve amaç olarak öngürülücektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the communication between patients and physicians. Communication is important in all areas of life. Communication in the field of health is even more important. Because human life is in question in the health sector. One of the most important actors in health is physicians. In this context, patient-physician communication becomes more important. Disruptions that may occur at this level of communication can reveal the defects of the general health system and also disrupt the effective healing process of diseases with a patient focus. From this point of view, it is also revealed whether physicians are able to use their professional roles effectively and efficiently. When it is aimed to get to the root of the problem or problems, it is possible to ensure effective communication. In other words, attempts to save the moment are not focused on solving general health communication problems, but pave the way for the proliferation and growth of systemic and personal problems. In this study, the indispensable subjects of communication will be mentioned and patient-physician interaction will be tried to be understood. The necessary arrangements for effective health communication from the physician's point of view (education, wages, overtime, etc.) and from the patient's point of view (education, etc.) will be suggested as practices, suggestions and goals.