Aposinin'in sıçanlarda oluşturulan intestinal iskemi reperfüzyon hasarını önlemedeki rolü
Role of apocynin in preventing intestinal ischemia reperfusion injury in rats
- Tez No: 882166
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTAR SİNAN ERSİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Karaciğer, pankreas, sinir sistemi, kalp, akciğer, böbrek, over, testis gibi organları iskemi ve reperfüzyon hasarına karşın koruduğu bilinen aposinin deneysel intestinal iskemi modelinde reperfüzyon hasarını önlemesine olan rolünü araştırmak. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada kullanılan 32 adet Wistar Albino sıçan Ege Üniversitesi Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde üretildi. Hayvanlarla çalışabilmek için gerekli olan etik kurul izin formu Ege Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu'ndan alındı. Çalışmamızın istatistiki olarak anlamlı olabilmesi açısından gruplar n:8 olarak gruplandırıldı. Sham grubundaki sıçanlar laparotomiyi takiben 60 dk gözlem sonrası sakrifiye edildi. IR grubuna 60 dakikalık iskemi ve takiben 60 dakikalık reperfüzyon uygulandı. AP grubuna laparotomiyi takiben aposinin verildi ve sonra 60 dakika gözlem sonrası sakrifiye edildi. AP+IR grubuna 60 dakika iskemi oluşturulduktan sonra aposinin verildi ve 60 dakika reperfüzyon sonrası sakrifiye edildi. AP ve AP+IR gruplarına aposinin 30 mg/kg oral olarak uygulandı. Tüm gruplarda intrakardiyak 5 ml kan ve tüm ince bağırsak ansları alınarak; biyokimyasal, moleküler ve histokimyasal incelemeler için uygun koşullarda saklanıldı. Bulgular: Histopatolojik olarak aposinin verilmesi sonrası İ-R+APO grubunda İ-R gruna göre anlamlı değişiklikler(p0,05). Sonuç+öneri: Aposinin kullanılması intestinal İ-R hasarını histopatolojik olarak azaltmakta idi. Ancak biyokimyasal etkinliğini çalışmamızda bulamadık. Bu da aposinin'in ince bağırsaklarda etkinliğini kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu göstermekte idi. ANAHTAR KELİMELER: İskemi, reperfüzyon, aposinin, ince barğırsak
Özet (Çeviri)
AIM: In this study we aimed to research the effects of apocynin, which is known to protect organs such as liver, pancreas, nervous system, heart, lung, kidney, ovary, testis against ischemia and reperfusion injury, on the prevention of reperfusion injury in an experimental intestinal ischemia model. MATERIALS AND METHODS: In this study, 32 Wistar Albino rats bred at Ege University Laboratory Animals Research and Application Center were used. Ethics committee permission to work with animals was obtained from Ege University Animal Experiments Local Ethics Committee. For statistical significance of the experiment, the groups were selected as n:8. Rats in the sham group were sacrificed after 60 minutes of observation following laparotomy. The IR group underwent 60 minutes of ischemia followed by 60 minutes of reperfusion. AP group received apocynin following laparotomy and then sacrificed after 60 minutes of observation. AP+IR group was given apocynin after 60 minutes of ischemia and then sacrificed after 60 minutes of reperfusion. AP and AP+IR groups received apocynin 30 mg/kg orally. In all groups, 5 ml intracardiac blood and whole small intestinal anus were collected and stored under appropriate conditions for biochemical, molecular and histochemical examinations. RESULTS : Histopathologically, significant changes (p0.05). CONCLUSION+SUGGESTION: The use of apocynin reduces intestinal I-R injury histopathologically, but we did not find its biochemical activity in our study. This shows that more studies are needed to prove the efficacy of apocynin in the small intestine. KEY WORDS: Ischemia, reperfusion, apocynin, small intestine