Beyin işlevlerine ilişkin doğru bilinen yanlışların (nöromitlerin) giderilmesinde etkileşimli video içeriklerinin etkisi
The impact of interactive video content in correcting misconceptions (neuromyths) about brain functions
  1. Tez No: 882167
  2. Yazar: İREM SELİN ALPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitsel sinirbilim konularından biri olan beyin işlevleri ve çalışma ilkelerine ilişkin mevcut nöromitlerin (doğru bilinen yanlışlar) giderilmesinde etkileşimli video içeriklerinin etkisinin incelenmesidir. Karma araştırma yöntemi kullanılan araştırmada nicel araştırma yöntemi olarak tek grup öntest sontest deneysel deseni, nitel araştırma modeli olarak tematik deseni kullanılmıştır. Etkileşimli videoların tasarımında eğitim teknolojisinde yenilikçi bir uygulama olan H5P e-öğrenme içeriği oluşturmacı aracı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'na bağlı devlet okullarında görev yapan gönüllü 50 biyoloji öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel veri toplama araçları; Eğitsel Sinirbilime İlişkin Veri Toplama Aracı, Kullanılabilirlik Testi olup nitel veri toplama araçları ise Görüşme Formu'dur. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde tekrar ölçümlü t-testi ve ANOVA analiz tekniği, nitel verilerin analizinde ise tematik analiz kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar; etkileşimli video içeriklerinin nöromitlerin giderilmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, etkileşimli video içeriklerinin bilginin kalıcılığını artırdığını ve öğretmenlerin pedagojik yaklaşımlarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Yapılan bu araştırmanın hem beyin işlevlerine ait nöromitler hem de etkileşimli videolara yönelik yapılacak yeni çalışmalara ve konuyla ilgili uygulamalara ışık tutarak eğitim bilimleri ve teknolojileri alanına kaktı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca araştırmanın hem eğitsel sinirbilim alanında beyin işlevleri ve çalışma ilkelerine ilişkin bilgilerin tanınması ve farkındalığı açısından ilgili literatüre özgün olarak katkı yapılmış olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of interactive video content on dispelling neuromyths related to brain functions and operational principles, a topic within the field of educational neuroscience. A mixed-methods research design was employed, utilizing a single-group pretest-posttest experimental design for quantitative analysis and thematic design for qualitative analysis. The interactive videos were developed using the H5P e-learning content creation tool, an innovative application in educational technology. The study group consisted of 50 volunteer biology teachers employed in state schools affiliated with the Ministry of National Education (MNE). Data collection instruments for the quantitative aspect included an Educational Neuroscience Data Collection Tool and a Usability Test, while qualitative data were gathered through an Interview Form. Data from the quantitative analysis were processed using repeated measures t-test and ANOVA techniques, whereas thematic analysis was applied to the qualitative data. The results indicate that interactive video content is effective in eliminating neuromyths. Additionally, the findings reveal that interactive video content enhances knowledge retention and positively influences teachers' pedagogical approaches. This research is anticipated to shed light on both neuromyths related to brain functions and future studies concerning interactive videos, contributing to the fields of educational sciences and technologies. Furthermore, the study is expected to make a unique contribution to the literature relevant to educational neuroscience by enhancing recognition and awareness of brain functions and operational principles.