Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarına yönelik algının bireysel iş performansına etkisi: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri çalışanları üzerine bir araştırma
Perception towards Total Quality Management practices impact on individual work performance: A research on Pre-Hospital Emergency Health Services workers
- Tez No: 882172
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sağlık hizmetlerinde hatanın telafisinin olmaması, hasta ve çalışan güvenliğine önem verilmesi kalite uygulamalarını zorunlu hale getirmiştir. Ayrıca sağlık hizmetlerinde teknoloji kullanımının artmasıyla birlikte, hastaların kaliteli hizmet alma isteği artmıştır. Ülkemizde kamu alanında sağlık hizmetlerinde kalite uygulamaları diğer kamu kurumlarına göre düzenli olarak yapılmaktadır. Sağlık kurumlarında kalite düzeyini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan hizmetin türüne göre sağlıkta kalite standartları seti hazırlanmıştır. Sağlıkta kalite standartları doğrultusunda hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde hasta ve çalışan güvenliği ile hasta ve çalışan memnuniyetinin sağlanması, hataların önlenmesi ve çalışma alanı ile hizmet sunumunda sürekli iyileştirmelerin yapılması, etkin, verimli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti amaçlanmaktadır. Hastane öncesi sağlık hizmetlerinde kalite uygulayıcıları olan çalışanların performansları hizmet kalitesi açısından önemlidir. Çalışanların performansının iyi olması hastaların memnuniyetlerinin artmasını ve hataların önlenmesini sağlar. Çalışanların performansının ölçülmesi, performans ölçüm sonuçlarının değerlendirilerek iyileştirmeler yapılması kurumları başarıya götürmektedir. Kalite yönetimi ve performansın çalışan memnuniyeti, müşteri memnuniyeti, düşük maliyet ile yüksek verimlilik, kaynak israfının önlenmesi, kaynakların etkin kullanılması, sıfır hata gibi önem verdikleri ortak unsurlar bulunmaktadır. Sağlık hizmetlerinde sunulan kalite uygulamaları çalışanların performansına etki edecek potansiyele sahiptir. Bu çalışmanın amacı, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetimi uygulamalarının çalışanların performansına etkisinin incelenmesidir. Araştırma verileri Bolu İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde çalışan 284 kişiden anket tekniği ile toplanmıştır. SPSS 26 programı kullanılarak verilerin analizi yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde çalışanların kalite algısı ve bireysel iş performansı algılarının yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kalite algısının bireysel iş performansını pozitif olarak etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılanların kalite algısı ve bireysel iş performansı algısının demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The lack of compensation for errors in healthcare services and the emphasis on patient and employee safety have made quality practices mandatory. In addition, with the increasing use of technology in healthcare services, patients' desire to receive quality service has increased. In our country, quality practices in public health services are carried out regularly compared to other public institutions. In order to ensure the quality level in health institutions, a set of quality standards in health has been prepared by the Ministry of Health according to the type of service offered. In line with the quality standards in health, it is aimed to ensure patient and employee safety and patient and employee satisfaction in pre-hospital emergency health services, to prevent errors and to make continuous improvements in the work area and service delivery, and to provide effective, efficient and accessible health service. The performance of employees who are quality practitioners in pre-hospital health services is important for service quality. Good employee performance increases patients' satisfaction and prevents errors. Measuring the performance of employees and making improvements by evaluating the performance measurement results lead organizations to success. Quality management and performance have common elements that they attach importance to, such as employee satisfaction, customer satisfaction, high efficiency with low cost, prevention of resource waste, effective use of resources, and zero errors. Quality practices offered in health services have the potential to affect the performance of employees. The aim of this study is to examine the effect of total quality management practices on the performance of employees in pre-hospital emergency health services. Research data were collected by survey technique from 284 people working at the Bolu Provincial Ambulance Service Chief Physician. Data was analyzed using the SPSS 26 program. As a result of the analysis, it was concluded that the employees' perception of quality and individual job performance were at a high level. It was concluded that quality perception positively affects individual job performance. In addition, it was concluded that the quality perception and individual job performance perception of the research participants differed according to demographic characteristics.