TİVA'nın dengeli inhalasyon anestezisi ile anestetik koşullar ve erken postoperatif dönem özellikleri açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 88219
  2. Yazar: İ. SERHAT KOCAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HAYDAR ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışma, TİVA (Total tntravenöz Anestezi) uygulamasını, inhalasyon anestezisi uygulamasıyla; hemodinami, anestezi derinliği, travmaya metabolik - endokrin yanıt, kullanılan toplam kas gevşetici miktarı, uyanma sûresi, postoperatif ilk analjezik gereksinim zamanı ve postoperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırmak amacıyla yapıldı. TAH (Total Abdominal Histerektomi) planlanan, 30 - 60 yaş arası, ASA (American Society of Anesthetists) I - II risk grubundan 60 bayan hasta rastgele 20' şer kişilik 3 gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonunda; Grup F e (Propofol grubu) 2 mg / kg propofol, Grup II' ye (Midazolam grubu) 3 mg / kg midazolam, Grup III' e (îzofluran grubu) 7 mg / kg tiopental intravenöz yoldan uygulandı. Ayrıca anestezi indüksiyonu sırasında Grup I ve II' ye 25 \x% I kg alfentanil intravenöz yoldan verildi. Endotrakeal entübasyon, tüm gruplarda kas gevşetici olarak 0,1 mg / kg veküronyum kullanılarak gerçekleştirildi Anestezi; Grup F de İlk 30 dakika 9 mg / kg / saat ve cilt kapatılmadan 5 dakika öncesine kadar operasyonun geri kalanında 4,5 mg / kg / saat propofol infuzyonu, Grup IF de abdominal fasya kapatılıncaya kadar olan operasyon süresince 0,125 mg / kg / saat midazolam infuzyonu ile sürdürüldü. Grup UF deki hastalara ise % 0,8 - 1,5 izofluran ile inhalasyon anestezisi uygulandı. Grup I ve II' de alfentanil infuzyonu, 25 ug / kg / saat hızında abdominal fasya kapatılıncaya kadar verildi. Tüm gruplara % 33 N20 oksijen içinde idamede verildi. Kas gevşemesi amacıyla TOF (Train of four) oranı % 20 oldukça 0, 03 mg / kg veküronyum intravenöz olarak tekrarlandı. Tüm hastalarda kalp atım hızlan (KAH), ortalama arter basınçları (OAB), periferik oksijen satürasyonlan (Sp02), terleme ve gözyaşının varlığı, plazma glukoz ve kortizol değerleri, kullanılan toplam kas gevşetici miktarları, ağrılı ve sözel uyaranlara ilk postoperatif somatik cevap verme süreleri, ilk postoperatif analjezik gereksinim zamanlan (iaz) ve postoperatif komplikasyonlar kaydedildi. Grup İÜ' de entübasyon sonrası 1. ve 5. dakika kalp atım hızlan Grup I ve IF den yüksekti. OAB ölçümleri, plazma glukoz ve kortizol değerleri Grup IIF de diğer gruplardan daha yüksekti Sp02 değerleri tüm gruplarda intraoperatif dönemde benzerdi fakat postoperatif dönemde % 96' nın altında Sp02 değeri Grup İÜ' de en fazla idi. Kas IIIgevşetici kullanımı en az Grup II' de gerçekleşti En hızlı uyanma Grup F de oldu. Grup İÜ' de postoperatif dönemde en kısa sürede analjezik ihtiyacı belirdi. Postoperatif komplikasyonlar da en fazla Grup İÜ' de gözlendi. Sonuç olarak; hem anestezi uygulaması sırasındaki koşullar, hem de postoperatif uyanma, konfor ve komplikasyonlar açısından en uygun genel anestezi tekniğinin propofol kullanılarak TtVA uygulaması olduğu kanısına vardık. Anahtar sözcükler; TÎVA, propofol, midazolam, postoperatif komplikasyonlar. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to compare the effects of TIVA (Total Intravenous /anesthesia) and inhaktional anesthesia on hemodynamic parameters, depth of anesthesia, metabolic and endocrin responses, muscle - relaxant consuption, awakening time, first analgesic requirement time and postoperative complications. 60 female patients, ASA I - II (American Society of Anesthetists), ages between 30 - 60, undergoing TAH (Total Abdominal Hysterectomy) were randomly divided three groups. For the induction of anesthesia; propofol 2 mg / kg in Group I, Midazolam 0,3 mg / kg in Group II and thiopental 7 mg / kg in Group III were administered intravenously. Also, alfentanil 25 jig / kg was given intravenously in Group I and II during induction of anesthesia. Endotracheal intubation was facilitated with 0,1 mg / kg vecronium in all groups. Anesthesia was maintained with propofol infusion 9 mg / kg / h for the first 30 minutes and then 4,5 mg / kg / h for the rest of operation until 5 minutes before skin closure in Group I and midazolam infusion 0,125 mg / kg / h for the duration of operation until abdominal fascia closure in Group II. The Group III patients were given 0,8 - 1,5 % isoflurane. In Group I and II, alfentanil 25 pig / kg / h were infused during the all operation until the abdominal fascia closure. In all groups 33 % N2O in oxygen were given. For muscle relaxation 0,03 mg / kg vecronium was given when the TOF (Tain of four) - ratio increased to 20 %. Heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), peripheral oxygen saturation (Sp02), presence of sweating and tears, plasma glucose and Cortisol levels, muscle - relaxant consuption, the first time to response to painful stimulus and verbal commands, postoperative first analgesic requirement time and postoperative complications were noted. Heart rates (HR) were higher in Group III than Group I and II at 1. and 5. minutes after intubation. Mean arterial pressure (MAP), plasma glucose and Cortisol levels were higher in Group III then the other groups. Intraoperative SpCh values were similer in all groups, but postoperative SpC>2 values under 96 % more frequent in Group DI than Group II and Group I. Muscle - relaxant consuption was lowest in Group II. The awakening time was faster in Group I then the others. First analgesic requirement time was shorter in Group IH then Group I and II. Postoperative complications were more common in Group IIL VIt's concluded that; TTVA with propofol is better then inhalational anesthesia and TIVA with midazolam in respect to both intraoperative conditions and comfort and postoperative awakening and complications. Keywords; TIVA, propofol, midazolam, postoperative complications. VI