Farklı iki teknikle yapılan aksiller brakiyal pleksus bloğunda bupivakaine fentanil eklenmesinin etkileri
  1. Tez No: 88218
  2. Yazar: FAZLI BÜYÜKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT GÜLDOĞUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışma, farklı iki teknik kullanılarak yapılan brakiyal pleksusun aksiller uygulama ile bloğunda bupivakainin değişik konsantrasyonlanna fentanil eklenmesinin etkilerini araştırmak amacı ile yapıldı Bu amaçla üst ekstremite cerrahisi uygulanacak olan ASA I-II risk grubunda toplam 60 erişkin hasta çalışmaya alındı. Aksiller damar-sinir paketini saran kılıfin içme 1 1°C nin altına kadar soğutulmuş serum fizyolojik vererek parestezi elde etme veya sinir stimülatörü kullanma yöntemlerinden biri ile brakiyal pleksus bloğu yapılan hastalar, rastgele 20'şer kişilik 3 gruba ayrıldı. B (Bupivakain) Grubuna % 0.25'lik bupivakain 40 mi, BF (Bupivakain + Fentanil) Grubuna %0.25'lik bupivakain + 2.5 ngr/ml fentanil solüsyonundan 40 ml, DBF (Dilüe Bupivakain + Fentanil) Grubuna ise %0.125'lik bupivakain + 2.5 ugr/ml fentanil solüsyonundan 40 mi verilerek aksiller blok uygulandı. Tüm olgularda nabız sayısı, kan basıncı, dakika solunum sayısı ve oksijen satürasyonu preanestezik, preoperarif 15 dakika, intraoperatif 40 dakika ve postoperatif 120 dakika boyunca izlendi. Duyu ve motor bloğun başlama ve geri dönme süresi, derecesi, basan oranı, intraoperatif ve postoperatif görsel ağrı skalası (VAS), ilk analjezik istek zamanı (IAİZ) ve istenmeyen yan etkiler de değerlendirilerek kaydedildi. Nabız sayısı bakımından gruplar arasında fark yoktu. Kan basıncı ve oksijen satürasyonu her üç grupta da stabil seyretti. Dakika solunum sayısı B ve BF Gruplarında stabil seyrederken DBF Grubunda stabil değildi. Grupların duyu ve motor bloğunun başlama zamanı arasında istatistiksel olarak fark yoktu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to compare the effects of different consantrations of bupivacaine and adding fentanyl to bupivacaine using two different tecniques for brachial plexus blocage by axillary aproach. Sixty adult patients (ASA I-II) undergoing upper extremity surgery included in this study. For correcting needle placement cold saline (11°C) situmulation paresthesia or nerve situmulation tecniques were used. Patients divided into two groups randomyl. Each group included twenty patients. Brachial plexus block was performed by axillary aproach. Group B (Bupivacaine), 0.25 % bupivacaine 40ml, Group BF (Bupivacaine + Fentanyl) 0.25 % bupivacaine + 2.5 ugr/ml fentanyl 40 ml, Group DBF (Dilute Bupivacaine+Fentanyl) 0.125 % bupivacaine + 2.5 ugr/ml fentanyl 40 ml were recieved. Heart Rates (HR), Blood Pressures (BP), Minute Respiratory Rates (MRR) and Saturations of Oxygen (Sa02) were recorded at preanesthesic, preoperative 15 minutes, during intraoperative 40 minutes and postoperative 120 minutes, motor and sensorial blocks onset and duration times, levels and rate of success, intraoperative and postoperative Visuel Analog Scala (VAS), first analgesic request times (FART) and the side effects were recorded. HR were not different among the three groups. BP and Sa02 were stable in three groups. MRR were stable in Group B and BF but not in Group DBF. Motor and sensorial block onset times were not statistically different among the groups.