Adli nitelikli nazal kemik kırıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of forensic nazal bone fractures
- Tez No: 882237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Adli yaralanmalarda yaralanmanın niteliğini belirlemek hukuki açıdan önemlidir. Yaralama suçu için kişinin vücudunda kemik kırığına, yüzde sabit ize veya yüzünün sürekli değişimine, duyularından veya organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına veya işlevinin yitirilmesine neden olup olmadığı değerlendirilmesi gereken hususlardır. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalından Türk Ceza Kanunu 86, 87 ve 89. maddeleri kapsamında değerlendirilmesi istenen travma olgularından nazal kemik kırığı bulunan olguların adli tıp perspektifi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 01.01.2017-31.12.2022 yılları arasındaki 6 yıllık döneme ait 10523 olgu retrospektif olarak incelenmiş, 461 olguda (%4,38) nazal kemik kırığı saptanmıştır. Nazal kemik kırığı olan olguların 387'sinin (%83,9) erkek, 74'ünün (%16,1) kadın olduğu, erkekler ve kadınlar arasındaki oranının 5,2:1 olarak tespit edildiği, en sık 19-29 yaş grubunda görüldüğü belirlenmiştir (n=127, %27,5). 384 olgunun (%83,3) kasten yaralama ile, 77 olgunun (%16,7) taksirle yaralama ile olduğu, kasten yaralama ile olan olguların tamamının etkili eylem (künt travma, kesici delici alet yaralanması, ateşli silah yaralanması) şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Taksirle yaralama ile olan olguların 66'sının (%85,7) trafik kazası, 8'inin (%10,4) iş kazası, 3'ünün (%3,9) düşme şeklinde yaralanmalar olduğu belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler literatürle uyumlu bulunmuştur. Nazal kemik kırığına neden olan yaralanmalar, travmadan itibaren fizik muayene, görüntüleme, tanı, tedavi ve komplikasyonları itibariyle multidisipliner olarak değerlendirilmelidir. Kapsamlı incelemenin ve tıbbi bulguların ulaşılabilir olmasının, adli değerlendirmede tıbbi kanıtların açık ve net bir şekilde ortaya koyulabilmesi açısından faydalı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In forensic injuries, determining the nature of the injury is legally important. For the crime of injury, it is necessary to evaluate whether the injury causes a bone fracture in the body, a permanent scar on the face, a permanent change in the face, a permanent weakening or loss of function in one of the senses or organs. This study aimed to examine cases with nasal bone fractures among trauma cases that were evaluated within the scope of Articles 86, 87 and 89 of the Turkish Criminal Code by the Department of Forensic Medicine at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine from the perspective of forensic medicine. A total of 10523 cases from the period between January 1, 2017, and December 31, 2022, were retrospectively analyzed, and nasal bone fractures were detected in 461 cases (4.38%). It was determined that 387 cases (83.9%) were male and 74 cases (16.1%) were female, with a male-to-female ratio of 5.2:1, and they were most frequently observed in the 19-29 age group (n =127, 27.5%). It was found that 384 cases (83.3%) were intentional injuries and 77 cases (16.7%) were negligent injuries, and all intentional injury cases were caused by effective actions (blunt trauma, sharp object injury, firearm injury). Among the negligent injury cases, 66 cases (85.7%) were traffic accidents, 8 cases (10.4%) were occupational accidents, and 3 cases (3.9%) were falls. The data obtained in the study were consistent with the literature. Injuries causing nasal bone fractures should be evaluated in a multidisciplinary manner from the time of trauma onward, considering physical examination, imaging, diagnosis, treatment, and complications. It is thought that comprehensive examination and the availability of medical findings would be beneficial for the clear and unambiguous presentation of medical evidence in forensic evaluation.