Eğitim kalitesinin kariyer planlaması üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of education quality on career planning
  1. Tez No: 882236
  2. Yazar: YUSUF DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BELTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Bingöl Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin öğretim elemanlarının özellikleri, kullanım alanlarının fiziksel koşuları ve derslerde kullanılan öğretim metotlarının öğrencilerin kariyer planlamasına etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu araştırmaya toplamda 443 kişi katılmıştır. Araştırmaya Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri haricinde kimse dâhil edilmemiştir. Araştırmaya katılacak olan kişiler, Bingöl Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerden gönüllük esasına dayalı olarak seçilmiştir. Araştırılacak olan, eğitim kalitesinin kariyer planlaması üzerine etkisi için 9 (cinsiyet, sınıf, bölüm vb.) kişisel bilgi sorusu ile Yavuz Eroğlu ve Eroğlu (2020) tarafından geliştirilmiş olan 5 alt boyuttan oluşan 23 soruluk ''Spor bilimlerinde öğrenim gören öğrencilerin kariyer planlama ölçeği (KPÖ)'' ile Paktaş (2015) tarafından doktora tezinde geliştirilmiş olan 64 soruluk 8 alt boyutlu ''Beden eğitimi ve spor öğretimi veren üniversitelerde eğitim kalitesi ölçek'' formu alt boyutlarından 6 soruluk fiziksel koşullar, 11 soruluk öğretim elemanları özellikleri ile 7 soruluk öğretim metotları boyutu soruları kullanılmıştır. Katılımcılara öncelikle anketle ilgili açıklamalar yapılmış ve anketler görevli kişi tarafından dağıtılarak doldurulduktan sonra da aynı yolla kontrol edilerek toplanmıştır. Katılımcılar, sorulara dikkatli ve güvenilir bilgiler vermeleri konusunda uyarılmıştır. Veriler SPSS Statistics 22 paket programda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of the characteristics of the instructors, the physical conditions of the usage areas and the teaching methods used in the courses on the career planning of the students studying at Bingöl University Faculty of Sports Sciences. A total of 443 people participated in this research. No one other than the students of the Faculty of Sports Sciences was included in the research. The people who will participate in the research were selected on a voluntary basis from students studying at Bingöl University, Faculty of Sports Sciences. To be investigated, the“Career Planning Scale of Students Studying in Sports Sciences”consists of 23 questions consisting of 9 personal information questions (gender, class, department, etc.) and 5 sub-dimensions developed by Yavuz Eroğlu and Eroğlu (2020) for the effect of education quality on career planning. (KPÖ)' and the“Education Quality Scale in Universities Providing Physical Education and Sports Teaching”form, which has 64 questions and 8 sub-dimensions, developed by Paktaş (2015) in his doctoral thesis, includes 6 questions on Physical Conditions, 11 questions on Instructors' Characteristics, and 7 questions on the Characteristics of Academic Staff. Teaching Methods dimension questions were used. Firstly, explanations about the survey were made to the participants, and after the surveys were distributed and filled by the person in charge, they were checked and collected in the same way. Participants were warned to provide careful and reliable information to the questions. The data were evaluated in the SPSS Statistics 22 package program.