Seyitömer Höyük VI. tabaka mimarisi ve çanak çömleği
Seyitömer Höyük layer VI architecture and pottery
- Tez No: 848509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMAY OĞUZHANOĞLU AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Arkeoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Seyitömer Höyük, Kütahya ilinin 25 km kuzeybatısında yer almaktadır. Günümüzde Termik Santral İşletme sahası içerisinde kalan Seyitömer Höyük'ün altı ile çevresindeki kömüre ulaşmak amacıyla 1989-2021 yılları arasında aralıklarla arkeolojik kazılar gerçekleştirilmiştir.“Seyitömer Höyük VI. Tabaka Mimarisi ve Çanak Çömleği”adlı tez çalışması 2020-2021 yılları arasında açığa çıkarılan VI. Tabaka verilerini içermektedir. Çalışma, mimari ve çanak çömlek olmak üzere iki ana konu üzerine kurgulanmıştır. Höyüğün üst düzlüğünde açığa çıkarılan VI. Tabaka mimarisinde 24 adet mekân ve 17 adet taban tespit edilmiştir. Höyüğün güneydoğusunda yoğunlaşan mekanlar, ortak duvarlı, bir veya iki odalı, dikdörtgen planlıdır. Bu mekanların arka duvarları yan ve ön duvarlarına göre daha kalın inşa edilmiştir. Mekanlara ek olarak yerleşimde tabanlar açığa çıkarılmıştır. Bu mekân ve tabanlar yerleşim planı hakkında bilgi vermektedir. Yerleşimin radyal planlı olduğu ve mekanların arka duvarının daha kalın örülmesiyle oluşturulmuş bir sur ile çevrelendiği sonucuna varılmıştır. VI. Tabaka'nın en yoğun buluntu grubunu çanak çömlek oluşturmaktadır. Bu tabaka çanak çömleği el yapımı, çark yapımı ve az sayıda kalıp yapımı gruplardan oluşmaktadır. Çanak çömlekte, on bir mal grubu tespit edilmiştir. Mal grupları arasında film astarlı ve ithal mal grupları içinde incelenen ince astarlı ve ince nitelikli, gri astarlı ve parlak perdahlı, yalın ve parlak kırmızı astarlı ve perdahlı mal grupları ilk defa bu tabakada tespit edilmiştir. Kaplarda yerel formlar devam ederken Suriye Şişeleri ve kadehler Suriye-Mezopotamya kökenli formlar olarak repertuara eklenmiştir. Bu formlarla birlikte, çarkta üretilen tabak formları ve depaslar da ilk defa bu tabakada ortaya çıkmaktadır. Elde edilen bulgular ve radyokarbon sonuçları birlikte değerlendirilmiş ve yerleşim MÖ. 2570-2450'ye tarihlendirilmiştir. Daha sonra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Seyitömer Höyük is located 25 km northwest of Kütahya. Archaeological excavations were carried out intermittently between 1989-2021 in order to reach the coal under and around Seyitömer Höyük, which is now within the Thermal Power Plant Operation area. The thesis titled“Seyitömer Höyük Level VI Architecture and Pottery”includes the data of Level VI excavated between 2020-2021. The study is based on two main topics: architecture and pottery. In the architecture of Level VI, which was exposed on the upper plain of the mound, 24 rooms and 17 floors were identified. The rooms, which are concentrated in the southeast of the mound, have common walls, one or two rooms and rectangular plans. The back walls of these rooms were built thicker than the side and front walls. In addition to the rooms, floors were unearthed in the settlement. These rooms and floors provide information about the settlement plan. It was concluded that the settlement had a radial plan and was surrounded by a fortification wall built by thicker construction of the back wall of the rooms. The most intensive find group of Level VI consists of pottery. It was determined that the pottery of this layer was produced in hand-made, wheel-made and a few molds. Eleven ware groups were identified in the pottery. Among the ware groups, film slipped and imported ware groups, thin slipped and thin quality, gray slipped and bright burnished, plain and bright red slipped and burnished ware groups were examined. While local forms continue in the vessels, Syrian bottles and goblets were added to the repertoire as Syrian-Mesopotamian forms. Along with these forms, wheel-produced plate forms and depasters also appear for the first time in this layer. The findings and radiocarbon results were evaluated together and the settlement was dated to 2570-2450 BC. Daha sonra doldurulacaktır