Fasiyal plastik cerrahi açısından çocuklarda yüz morfometrisinin değerlendirilmesi
Evaluation of facial morphometry in children in terms of facial plastic surgery
- Tez No: 882239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BEGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, 4-18 yaş arası çocuklarda yüz bölgesinin gelişiminin iki boyutlu fotogrametri ile incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma için Gaziantep Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan onay alındı (2022/277, 12/10/2022). Bu yüksek lisans tez projesi, Gaziantep Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmektedir (TF.YLT.22.81). Pazarcık Devlet Hastanesine başvuran 4-18 yaş arası 150 (75 kız ve 75 erkek) çocuktan yüz ve yüz yapıları ile ilgili parametrelerin antropometrik ölçümleri alındı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the development of the face in children between the ages of 4-18 using two-dimensional photogrammetry. Ethical approval was obtained from Gaziantep University Clinical Research Ethics Committee (2022/277). This master's thesis project was supported by Gaziantep University Scientific Research Projects Unit (TF.YLT.22.81). Anthropometric measurements of face-related parameters were taken from 150 children (75 girls and 75 boys) between the ages of 4-18, who applied to Pazarcık State Hospital.