Tıbbi cihaz sektöründe tersine lojistik sorunları ve çözüm önerileri
Reverse logistics problems and solution suggestions in the medical device sector
- Tez No: 882240
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT SAYGILIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tıbbi cihaz sektörü, sağlık sektöründe önemli rol oynayan, hızla gelişen bir sektördür. Kullanılmış ürünlerin son kullanıcıdan tekrar kullanılmak üzere üreticiye geri taşınması süreci olan tersine lojistik, tıbbi cihaz endüstrisinde giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu araştırma, tıbbi cihaz sektöründe tersine lojistik faaliyetlerinin türleri, kapsamı ve öneminin yanı sıra bununla ilgili sorun ve zorlukları incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu sorunların çözümüne yönelik uygulanabilir ve sürdürülebilir stratejiler önererek konuyla ilgili literatüre önemli katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The medical device industry is a rapidly growing sector that plays an important role in the healthcare industry. Reverse logistics, the process of returning used products from the end user to the manufacturer for reuse, is becoming increasingly important in the medical device industry. This research aims to examine the types, scope, and importance of reverse logistics activities in the medical device sector, as well as the associated challenges and difficulties. The study provides significant contributions to the literature on the subject by proposing practical and sustainable strategies for solving these problems.