Akut bell's paralizili hastalarda ultrasonun etkinliği üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 8445
  2. Yazar: MEHMET KENAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. ÖZÜGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu araştırma 27.2.1987-12.9.1989 tarihleri arasında Erciyes Üniver sitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na mü racaat eden on günü geçmemiş 42 akut Bell's paralizili hasta üzerinde yapılmıştır. Bu hastalardan kortizon + klasik fizik tedavi uygulanan 21 hasta kontrol grubu, bu tedaviye ultrason eklenerek programa alınan 21 hasta ise araştırma grubu olarak kabul edildi. Ultrason mastoid kemik üzerine 0.9 watt/cm2, 15 dakika süre ile ke sikli pulsasyon olarak, sirküler uygulandı. Her iki gruptaki hastaların iyileşme görUlünceye kadar uygulanan tedavi seanslarının ortalaması; araştırma grubunda 5.8 seans, kontrol grubunda 15.4 seans olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed on a group of 42 patients suffered from Acuta Bell's Paralysis in the Department of Physical Therapy and Rehabilitation between 27.2.1987 and 12.9.1989. All patients came to the therapy in ten days from the begining of their illness. 21 patients administered cortisone + classical physical therapy was accepted as control group and the other 21 who received ultrasound apart from the former therapy was the research group. Ultrasound has been applied to the mastoid bone for 15 minutes as circuler and pulsation throbs. It has been observed that the average number of therapy sessions were 5.8 in the research group and 15.4 in the control one. This difference was statistically meangfull for the effect of ultrasound (P < 0.01). The difference in the therapy of Acute Bell's Paralysis cases and response to the therapy for case have led us to the conclusion that the application of proper ultrasound dose will increase the success in the treatment of this disease. ?-