Seismic design of separated building blocks rising on the common isolation layer
Ortak yalıtım katmanı üzerinde yükselen ayrık binaların deprem tasarımı
  1. Tez No: 882247
  2. Yazar: İSMAİL AKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN VURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sismik yalıtım sistemleri belirli bir süredir, deprem etkisi görülen ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Birden fazla binanın birbiriyle yan yana olduğu bina komplekslerinde, farklı dinamik özelliklere sahip tüm binalar ortak yalıtım katmanı üzerinde tasarlanabilmektedir. Ancak her bir binanın deprem davranışı binaların etkileşiminden etkilenebilmektedir. Bu tezde, ortak yalıtım katmanını paylaşan binaların tepki değerleri, tekil yalıtım katmanına sahip binalar ile karşılaştırılmıştır. Farklı analiz yöntemleri kullanılarak farklı konfigürasyonlara sahip binalar için parametrik analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları, iki komşu binanın dinamik etkileşimi nedeniyle taban kesme, tepe göreli ötelemeleri talepleri gibi kritik tepki parametrelerinin önemli ölçüde artabileceğini göstermiştir. Ortak yalıtım katmanı üzerindeki binaların etkileşimi etkisi göz ardı edilerek tek bir bina halinde tasarlanması durumunda iç kuvvet değerleri önemli ölçüde düşük öngörülebilmektedir. Ayrıca yalıtımlı binaların ana tercih unsuru olan hem yapısal hem de yapısal olmayan hasarlar, işletme durumu sınırlarını aşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Base isolation system, has been widely used in seismic prone countries for a certain period. In building complexes, where several buildings are adjacent to each other, all the buildings having different dynamic characteristics are designed on common isolation layer. However, seismic behaviour of each building could be affected by the interaction of buildings. The structural response of buildings sharing a common isolation layer was investigated in this thesis, compared to those with individual isolation layer. A parametric analysis, is conducted for the buildings with different configurations by utilising different analysis methods. The analysis results indicated that the dynamic interaction between two adjacent buildings can greatly amplify critical response parameters, such as base shear and roof drift demands. Such that if buildings on common isolation layer would be designed as an individual building neglecting the effect of interaction, base shear demand hence the internal force values of structural members could be notably underestimated. Moreover, both structural and non-structural damage could exceed the limits of serviceability which is the main concern of building design with base isolation system.