Seismic response and interaction of multiple building blocks rising above the same foundation layer, rigid basement or podium stories
Ortak temel, rijit bodrum katları veya baza katları üzerinde yükselen bina bloklarının deprem etkisi altındaki davranışı ve etkileşimi
  1. Tez No: 928864
  2. Yazar: EGEHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN VURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ortak bir podyum üzerinde inşa edilen bina bloklarının tasarımında, her bir bloğun deprem davranışı önem arz etmektedir. Aynı temelden, bodrum veya podyum katları üzerinden yükselen yapı bloklarının etkileşimi ayrıntılı olarak incelenmemiştir ve doğrusal davranış analizleri ile farklı model parametrelerini karşılaştıran çok az araştırma bulunmaktadır. Bu çalışma farklı dinamik özelliklere sahip iki bina bloğundan oluşan bir taşıyıcı sistemin deprem etkisi altındaki davranışını farklı senaryolarda incelemeyi amaçlamaktadır. Bu senaryolar genleşme derzleri ile ayrılmış bina bloklarının ve ortak bir temelden, bodrum veya podyum katından yükselen bütünleşik bina bloklarının deprem etkisi altında hesabını içermektedir. Bina blokların dinamik etkileşimi DD-2 deprem etkisi altında incelenmiştir. Bina bloklarının etkileşim davranışının bu derinlemesine karşılaştırması Mod Birleştirme Hesap Yöntemi ve Zaman Tanım Alanında Doğrusal Mod Toplama Hesap Yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Deprem etkisi altında çekirdek perde sisteminin eğilme momenti ve kesme kuvveti, kat kesme kuvvetleri ve göreli kat ötelemesi oranı profili elde edilmiş ve bu davranış parametrelerindeki değişimler karşılaştırılmıştır. Böylelikle, farklı yükseklikteki binaların dinamik etkileşimi değerlendirilmiş, bu tür özellikli ve karmaşık yapılar için tasarım ilkelerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, farklı dinamik özelliklere sahip blokların aynı podyum üzerinden yükselmesi durumunda, dinamik etkileşim sebebiyle kesme kuvveti ve eğilme momentindeki talebin arttığı görülmüştür. Kesme kuvveti ve eğilme momenti talebindeki bu artış, aynı temel veya bodrum katından yükselen bloklar için söz konusu olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the design of building blocks on a common podium, the seismic response of each block becomes critical. The interaction of building blocks rising above the same foundation layer, basement or podium stories has not been examined thoroughly, and there have been only a few research studies which compare different model parameters using linear response analyses. This study aims to investigate the seismic behavior of a structural system comprised of two building blocks having different dynamic characteristics for different scenarios. These scenarios involve seismic analysis of separated building blocks with expansion joints and integrated building blocks rising above common foundation, basement or podium stories. The dynamic interaction of the building blocks is examined under the effect of DD-2 earthquake ground motion level. This in-depth comparison of the interaction behavior of the building blocks is made through Mode Combination Analysis (MCA) and Linear Modal Response History Analysis (LMRHA) methods. Bending moment and shear force demands of core wall system, storey shear forces and story drift ratio profiles are obtained under seismic loading and variations in responses are compared. Thus, the dynamic interaction among buildings with different heights is assessed so as to improve the design principles for such advanced and complex structures. As a conclusion of this study, it is observed that when multiple blocks with different dynamic characteristics rising above the common podium, shear force and bending moment demands increases as a result of the dynamic interaction. Such increase in shear force and bending moment demands is not observed for the building blocks sharing only common basement or foundation.