Nysa ad Maeandrum Roma Villası seramik buluntuları ve değerlendirilmesi
The Roman Villa at Nysa and Maeandrum: Pottery findings and their evaluation
- Tez No: 882253
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR HAKAN ÖZTANER, PROF. DR. BİLLUR TEKKÖK KARAÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
2017- 2019 yılları arasında Nysa Roma Villası kazılarında ele geçen Roma Dönemi Kırmızı Astarlı seramikleri ile Roma Dönemi Kaba Seramikler bu çalışmanın konusunu oluşturur. Kent, Hellenistik Dönem'den Anadolu Selçukluları Dönemine kadar yerleşim görmüştür. Yapıda tespit edilen seramik buluntuları Hellenistik Dönemden başlayarak Bizans Dönemine kadar çeşitlilik göstermektedir. Ancak Hellenistik Dönem seramikleri hem oldukça az sayıdadır hem de kondisyonları kötü durumdadır. Bizans Dönemi'nin tipik sırlı kaplarına ait parçalar da oldukça az sayıdadır. Yapıda tespit edilen seramikler ağırlıklı olarak Roma İmparatorluk Dönemi'ne aittir. Nysa, Antik Dönemin ana yolları üzerinde yer alan konumunun doğal bir sonucu olarak Doğu Sigillata B, Doğu Sigillata C, Afrika Kırmızı Astarlı Seramiği ve Geç Roma C gibi kaplar kentte bilinen ithal kırmızı astarlı seramiklerdir. Bunun yanında, yapıda baskın olan bir grup seramik ise Batı Anadolu'da bilinen Aşağı Menderes Vadisi Üretimleri olan bölgesel kırmızı astarlı seramikleri olarak sınıflandırılmıştır. Bu çalışmayla Roma Villası'nda tespit edilen Roma Dönemi seramiklerin ithal, bölgesel ve kaba seramiklerin hamur- astar özelliklerine göre ait oldukları gruplar belirlenerek buluntu yoğunlukları istatiksel olarak ortaya konmuştur. Tez kapsamında değerlendirmeye alınan seramikler yapıdaki dönüşümün siyasal ve ekonomik gelişmelerin etkisiyle MS 4. yüzyılda başladığını ve MS 7. yüzyılın ortalarına kadar sürdüğünü göstermektedir. Yapıda bulunan seramik kullanımı çeşitli evreler geçirerek MS 12. yüzyıla kadar varlığını sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the Roman Period Red Slip Ceramics and Roman Coarse Ceramics, which were found in the Nysa Roman Villa excavations between the years 2017- 2019. The city, was settled from Hellenistic Period to Anatolian Seljuks. The ceramics finds found in the building show that diversity from the Hellenistic Period to the Byzantine Period. However, ceramics are both very few in number and in poor conditon. The sherds belonging to the typical glazed vessels of the Byzantine Period are also very few. The ceramics found in the building mainly belong to the Roman Impire Period. As a natural consequence of its location on the main roads of antiquity, vessels such as ESB, ESC, ARSW, and LRC are imported red slipped ceramics known in the city. In addition, a dominant group of ceramics in the building are classified as regional red slipped ceramics, which are the Lower Meander Valley Productions known in Western Anatolia. With this study, detected Roman Period ceramics were determined statistically by determining the groups they belong to according to the paste- slip features of the imported, regional and coarse ceramics detected in the Roman Villa. The ceramics, which were evaluated within the scope of the thesis were affect of political and economic developments by the transformation in the building, The ceramics, which were evaluated within the scope of the thesis show that by the affect of political and economic developments by the transformation in the building started in the 4th century AD and continued until the middle of 7th century. The usage of ceramics in the building continued its existence until the 12th century AD by going through various stages.