Entrepreneurial intention in Turkey
Türkiye'deki girişimçilik niyeti
  1. Tez No: 882347
  2. Yazar: BUSE DAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ESRA KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, Planlı Davranış Teorisi'ni (TPB) kullanarak yetişkinler arasında girişimcilik niyetlerini etkileyen faktörleri araştırmaktadır. TPB ile girişimcilik hedefleri arasındaki ilişkiyi 2021 yılında Küresel Girişimcilik Monitörü'nden (GEM) elde edilen verileri analiz ederek araştırmaktadır. Çalışma özellikle, Türkiye'de GEM tarafından yürütülen yetişkin nüfus anketinde girişimci olarak tanımlanan katılımcılardan elde edilen bireysel düzeydeki verilere odaklanmaktadır. Amaç, toplumsal rol modelleri ve öz yeterlilik gibi faktörlerin girişimcilik niyeti üzerindeki etkisini anlamaya özellikle vurgu yaparak, Türk nüfusu içindeki girişimcilik niyetlerini analiz etmektir.Aşağıdaki bulgular, girişimcilik niyetlerini etkileyen faktörler hakkında değerli bilgiler sağlamaktadır. Girişimcilik niyetlerini etkileyen faktörlerle ilgili olarak, sadece iyi fırsatların algılanmasının girişimci olma niyetini olumlu yönde etkilemesi ilgi çekicidir. Bu durum, fırsatları fark etmenin bireyleri girişimciliğe motive etmede önemli bir rol oynamasına karşın, girişimciliğin bir kariyer tercihi olarak algılanması ve risk almaya yönelik tutumların bu bağlamda girişimcilik niyetleri üzerinde o kadar önemli bir etkiye sahip olmayabileceğini göstermektedir. Özellikle diğer girişimcileri tanıma veya ağ kurma şeklindeki öznel normların girişimcilik niyetini olumlu yönde etkilemesi önemlidir. Bu durum, sosyal etkilerin ve ağ kurmanın bireylerin girişimciliğe yönelik algı ve motivasyonlarını şekillendirmede önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Benzer şekilde, işle ilgili gerekli beceri ve bilginin gösterdiği gibi algılanan davranışsal kontrolün önemi, bireylerin bir iş kurma ve yönetme becerilerine duydukları güvenin önemini vurgulamaktadır. Bu durum, algılanan davranışsal kontrolün davranışsal niyetlerin de belirleyicisi olduğunu öne süren planlı davranış teorisi ile uyumludur. Girişimcilik niyetlerinde bazı önemli cinsiyet ve yaş farklılıkları var gibi görünmektedir; kadınlar ve yaşlı bireyler, sırasıyla erkek ve genç meslektaşlarına kıyasla kendi işlerini kurmaya daha az eğilim göstermektedir. Bu bulgular birlikte, girişimcilik niyetlerinin çok boyutlu doğasının altını çizmekte ve girişimciliği teşvik etmeyi amaçlayan müdahalelerin sadece bireysel tutum ve algıları değil, aynı zamanda sosyal etkileri ve algılanan kontrol faktörlerini de dikkate alması gerektiğini göstermektedir. Politika yapıcılar ve kuruluşlar bu çeşitli hususları ele alarak girişimci adaylarını daha iyi destekleyebilir ve girişimciliğin gelişmesi için daha elverişli bir ortam yaratabilirler.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the factors influencing entrepreneurial intentions among adults, utilizing the Theory of Planned Behavior (TPB). It investigates the relationship between TPB and entrepreneurial goals by analyzing data sourced from the Global Entrepreneurship Monitor (GEM) in 2021. Specifically, the study focuses on individual-level data from participants identified as entrepreneurs in the adult population survey conducted by GEM in Turkey. The aim is to analyze entrepreneurial intentions within the Turkish population, with a particular emphasis on understanding the impact of factors such as societal role models and self-efficacy on entrepreneurial intention.The following findings provide valuable insights into the factors influencing entrepreneurial intentions. Regarding the factors influencing entrepreneurial intentions, it's intriguing that only perceiving good opportunities positively impacted the intention to become an entrepreneur. This suggests that while recognizing opportunities plays a crucial role in motivating individuals to pursue entrepreneurship, perceptions of entrepreneurship as a career choice and attitudes toward risk-taking may not have as significant an impact on entrepreneurial intentions in this context. It's significant that subjective norms, particularly in the form of knowing other entrepreneurs or networking, positively impact entrepreneurial intention. This suggests that social influences and networking play a crucial role in shaping individuals' perceptions and motivations toward entrepreneurship. Similarly, the importance of perceived behavioral control, as indicated by the required skill and knowledge about business, highlights the significance of individuals' confidence in their ability to start and manage a business. This aligns with the theory of planned behavior, which suggests that perceived behavioral control is also determinant of behavioral intentions. It seems like there are some significant gender and age differences in entrepreneurial intentions, with women and older individuals showing less inclination toward starting their own businesses compared to their male and younger counterparts, respectively. Together, these findings underscore the multidimensional nature of entrepreneurial intentions and suggest that interventions aimed at promoting entrepreneurship should consider not only individual attitudes and perceptions but also social influences and perceived control factors. By addressing these various aspects, policymakers and organizations can better support aspiring entrepreneurs and foster a more conducive environment for entrepreneurship to thrive.