The effect of psychological traits on the entrepreneurial intention of Syrian immigrants in Turkey
Psikolojik özelliklerin Türkiye'deki Suriyeli göçmenlerin girişimcilik niyetine etkisi
- Tez No: 825989
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Girişimcilik niyeti, son zamanlarda iş dünyasında en çok dikkat çeken konulardan biri olmuştur, çünkü insanların görüşlerini ve yatırımlarına yönelik yönlendirmelerini kontrol etmek açısından önemlidir. Yeni bir ülkeye taşınan kişi, yeni bir proje kurma şansına sahiptir. Bu çalışma, Suriyeli mültecilerin Türkiye'deki girişimcilik niyeti hakkında genel bir görüş ölçmek amacıyla yapılmıştır. 2012 yılından bu yana ülkeye gelen mülteci dalgalarına rağmen, Suriyeli mültecilerin ekonomik faaliyetleri hakkında çok az bilgi mevcuttur (Welsh, 2021). Bu çalışmada, girişimcilik kavramlarını ve Suriyeli göçmenler için niyeti nasıl ölçtüğümüzü keşfediyoruz. Girişimcilik niyeti üzerinde etkisi olan faktörleri belirliyor ve kendi işlerini kurabilecekleri alanları belirliyoruz. Bu çalışma, Suriyeli göçmenlerin girişimcilik niyetini ölçmekle kalmaz, aynı zamanda girişimcilik niyetini etkileyen diğer faktörleri belirlemek için de yürütülmüştür. Sonuç olarak, bağımlı değişken (girişimcilik niyeti) ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla, bu amaçla tasarlanmış bir anket aracılığıyla 3.7 milyon birimden oluşan rastgele bir örneklemle veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship intention is one of the most knocked topics in business recently due to its importance to check the opinions of the people and their directions to investments. For those who has moved to new country, he has the good opportunity to establishing his/her new project. This study is proposed to measure the overall opinion of Syrian refugees about entrepreneurship intentions in Turkey. Very little is known about the economic activities of Syrian refugees in Turkey, despite the fact that waves of refugees have been arriving in the country since 2012 (Welsh, 2021). Through this, we explore the concepts of entrepreneurship and how do we measure the intention for Syrian immigrants in Turkey. We find the factors which have the effect on entrepreneurship intention and identify areas where they may be able to start their own businesses. This study is conducted not only to measure the entrepreneurship intention of Syrian immigrants, but it also to determine the other factors which influence entrepreneurship intention. İn order to evaluate the relationship between the dependent variable (entrepreneurship intention) and the independent variables consquently. For this porpuse, we collected data from a random sample chosen from our statistical community sized 3.7 million units by a questionnaire designed for this purpose.