Küresel savaşların ticaret akımları üzerine etkisi: 1925 - 1945 dönemi örneği
The effect of global wars on trade flows the period 1925-1945
- Tez No: 882354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA HEKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
1914 yılı ile başlayan savaş ve çatışma ortamı tüm dünya ticareti üzerinde etki bırakmıştır. İki savaş arası dönemde ABD merkezli ortaya çıkmış olan 1929 ekonomik buhranı dış ticarette kısıtlamaya yol açmış ve dünyada büyük bir arz şoku meydana getirmiştir. New Deal planlama bazında tekrardan toparlanma sürecine giren ekonomiler, 1 Eylül 1939 tarihi ile yeni bir çatışma ortamı ile karşı karşıya kalmışlardır. Altı yıl boyunca devam eden II. Dünya Savaşı'nda üç önemli ticaret bölgesi en kritik nokta olarak öne çıkmıştır. Saar Bölgesi, Atlantik su altı ticaret yolu ve Kafkasya üzerinde hakimiyet mücadelesi yoğun bir şekilde yaşanmıştır. Taraflı ya da tarafsız tüm ekonomiler için savaş kamu harcamalarında aşırı artışa sebep olmuştur. Ticaretin azalmasına rağmen devam etmesi ve özellikle askeri yönlü ürünlere bir talep şoku oluşması savaşın ticarete getirdiği aykırı bir durum yaratmıştır. Böyle bir ortamda ticaret akımları üzerinde savaşın belirli parametreler bazında incelemesi hem iki kavram arasındaki ilişkinin yönünün görülmesine hem de gelecekte oluşabilecek benzer durumlara karşın çıkarım yapılmasına zemin oluşturacaktı
Özet (Çeviri)
The war and conflict environment that started with 1914 affected all world's trade. During the wars'period, the great depression occured. It caused a great supply shock and decrease in export values. In 1st of September 1939, countiries which recovered using the New Deal Plan, are faced with Second World War. In the second world war that continue along 6 years, three economical territories had been the most critical place. They fought to conqure Saar territory, Atlantic the underwater trade road and Caucasia. The War caused that increase goverment expenditure for all countries who in conflict or out conflict. Trade rations had decresed but they were continuing. Especially military expenditure had increased more than the others. This situation has initiated a great demand shock inside of weapons trading. Although trade rations is decreasing in other sectors, trade of weapons had been increased incredibly. In this environment, war and trade flows was examined with certain parameters. So that it is able to seen the relation of both concept which aspect is. Mankinds will be able to inferences similar sitution that can be live in the future. These inferences would help to protect trade flows and economic systems.