Disclosing the 'Other(s)' in Elif Shafak's The Island of Missing Trees and Christy Lefteri's Songbirds
Elif Şafak'ın Kayıp Ağaçlar Adası (The Island of Missing Trees) ve Crısty Lefterı'nin Ötücü Kuşlar'ında (Songbirds) ötekilerin açığa çıkarılması
  1. Tez No: 882373
  2. Yazar: GKIOULAI OUZOUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CATHERINE MACMILLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, Mikhail Bakhtin'in dil ve roman teorik çerçevesini kullanarak Elif Şafak'ın The Island of Missing Trees (Kayıp Ağaçlar Adası) ve Christy Lefteri'nin Songbirds (Ötücü Kuşlar) adlı iki çağdaş romanını incelemeyi amaçlamaktadır. Bakhtin'in heteroglossia (çok dillilik/söylemlilik), polifoni (çok seslilik) ve diyalojizm kavramları, anlatıcıların ve karakterlerin ifadeleri aracılığıyla ortaya çıkan farklı bakış açılarını açığa çıkarmak için kullanılmaktadır. Tezin ilk amacı, belirli grupları veya varlıkları“öteki”olarak değerlendiren bakış açılarını ortaya koymaktır. İkinci amaç ise bu bakış açılarını ekokritik ve ekofeminist teoriler kullanarak analiz etmektir. Her iki romanın ekokritik analizi, doğa ve onunla ilgili her şeyin ötekileştirildiğini ortaya koymaktadır. Ekofeminist teoriler kullanılarak yapılan çalışma, her iki romanda da belirli grupları öteki olarak gören antroposentrik (insanmerkezci) davranışları destekleyen ideolojilerin bulunduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Her iki analiz yoluyla tez, The Island of Missing Trees ve Songbirds romanlarında doğa, kadınlar, dezavantajlı bireyler, kadın göçmen işçiler ve insan dışı varlıkların, ataerkillik ve antroposentrizim ile işaretlenmiş bir toplumda değersiz görülen ötekiler olarak tasvir edildiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore two contemporary novels, Elif Shafak's The Island of Missing Trees and Christy Lefteri's Songbirds by using Mikhail Bakhtin's theoretical framework on language and the novel. The Bakhtinian concepts of heteroglossia, polyphony, and dialogism are used to unveil the different viewpoints which emerge through the utterances of the narrators and characters. The first aim of the thesis is to disclose the viewpoints which consider certain groups or entities as“other(s)”. The second aim is to analyze these viewpoints by employing ecocritical and ecofeminist theories. Ecocritical analysis of both novels reveals that nature and everything related to it is being othered. By using ecofeminist theories, this study also aims to show that in both novels, there are ideologies which support anthropocentric behaviours, regarding certain groups as others. Through both analyses, the thesis claims that in The Island of Missing Trees and in Songbirds, nature, women, underprivileged individuals, female immigrant workers, and nonhuman entities are depicted as inferior others in a society marked by patriarchy and anthropocentrism.