Klinik örneklerden izole edilen pseudomonas aeruginosa suşlarının virülans faktörlerinin araştırılması
Investigation of virulence factors of pseudomonas aeruginosa strains isolated from clinical samples
- Tez No: 882423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gram-negatif fırsatçı bir bakteri olan Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa), özellikle immün sistemi zayıflamış hastaları etkilemekte ve insan vücudu, banyo lavaboları ve kişisel yaşam alanlarına ek olarak kateterler ve solunum ventilatörler gibi hastane ekipmanları dahil çok çeşitli ortamlarda bulunmaktadır. Geniş dağılımı, özellikle hastane ortamlarında kontaminasyonun kontrol edilmesini ve önlenmesini zorlaştırmakta, çoklu ilaç direnci ve içerdiği virülans faktörleriyle konakçıya bağlanmayı, konak immün sisteminden kaçmayı ve antibiyotiklere karşı direnci kolaylaştırarak infeksiyon seyrini arttırabilmektedir. Bu çalışma T.C. Sağlık Bakanlığı Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen klinik örneklerde tespit edilen P. aeruginosa suşlarındaki virülans faktörlerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Kasım 2023 ile Mart 2024 tarihleri arasında çeşitli klinik örnekler P. aeruginosa pozitifliği yönünden taranarak pozitif saptanan 100 örnek çalışmamıza dahil edilmiş olup; elastaz, proteaz, hareketlilik, piyoverdin, piyosiyanin, hemoliz, seğirme (twitching) hareketliliği, mukoid fenotip, katalaz ve lipaz özellikleri değerlendirilmiştir. Elde ettiğimiz verilere göre, klinik örneklerin dağılımını %31 idrar, %30 ETA, %20 apse, %9 balgam, %5 kan, %3 BAL ve %2 kulak örneği oluşturmaktadır. Virülans faktörlerinin pozitiflik oranları ise elastaz %76, proteaz %56, motilite %92, pyoverdin %86, piyosiyanin %60, hemoliz %87, seğirme motilitesi %82, lipaz için %58, mukoid fenotip %79 ve katalaz için %100 tespit edilmiştir. P. aeruginosa'nın hastane infeksiyonlarının önemli bir nedeni olduğu göz önüne alındığında, izolatların virülans özelliklerinin anlaşılması, kolonizasyonun önlenmesi ve yeni tedavi seçeneklerinin araştırılmasında yol göstereceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa), a Gram-negative opportunistic bacterium, particularly affects patients with weakened immune systems and is found in a wide variety of environments, including the human body, bathroom sinks, and personal living spaces, as well as hospital equipment such as catheters and respiratory ventilators. Its wide distribution makes it difficult to control and prevent contamination, especially in hospital environments, and poses a significant morbidity and mortality risk due to the difficulty of treatment. In addition, it exhibits multidrug resistance and can increase the course of infection by facilitating attachment to the host, evasion of the host immune system, and resistance to antibiotics with its virulence factors. Virulence factors, which include a series of secreted toxins, enzymes, and structural components specific to bacteria, attract attention in terms of diagnosis, treatment, control, and management policies. In this context, our study aimed to evaluate virulence factors in patients in whom P. aeruginosa growth was detected in clinical samples sent to the Microbiology Laboratory of the Karabük Education and Research Hospital of the Ministry of Health of the Republic of Turkey. Between November 2023 and March 2024, 100 samples from patients aged 0-100 years who were screened for P. aeruginosa positivity in urine, ear, endotracheal aspirate (ETA), blood, sputum, wound abscess and bronchoalveolar lavage (BAL) samples were included in our study and elastase, protease, motility, pyoverdin, pyocyanin, hemolysis, twitching motility, mucoid phenotype, catalase and lipase properties were evaluated. According to the data we obtained, the distribution of clinical samples consisted of 31% urine, 30% ETA, 20% abscess, 9% sputum, 5% blood, 3% BAL and 2% ear samples. The positivity rates of virulence factors were determined as 76% for elastase, 56% for protease, 92% for motility, 86% for pyoverdin, 60% for pyocyanin, 87% for hemolysis, 82% for twitching motility, 58% for lipase, 79% for mucoid phenotype and 100% for catalase. Considering that P. aeruginosa is an important cause of hospital infections, it is anticipated that understanding the virulence properties of isolates will guide the prevention of colonization and the investigation of new treatment options.