Mini insansız hava araçlarının uçuş verilerinin elde edilmesi
Obtaining flight data of mini unmanned aerial vehicles
- Tez No: 882443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsansız Hava Aracı (İHA) tasarımını ve performansını etkileyen birçok parametre vardır. En iyi tasarım için bu parametrelerin optimum hale getirilmesi gerekmektedir. İHA parametreleri, uçuş süresi, taşıyacağı faydalı yük, menzil gibi birçok değişkene etki etmektedir. Bu değişkenler, kullanıcıların kullanım şartlarını sınırlamaktadır. Bu şartların geliştirilebilmesi için uçuş boyunca İHA verilerinin doğru bir şekilde elde edilerek veri uygunluğunun değerlendirilmesi amaçlı veri analizlerinin yapılması ön plana çıkmaktadır. Veri analizlerinin doğru yapılması için veri setlerinin doğru elde edilmesi ve değerlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Literatür incelendiğinde, birçok sisteme ait veriler mevcutken, İHA uçuş verileri uygulama gereksinimlerinin zorluğu ve gizlilik gibi etmenlerden dolayı paylaşılmamaktadır. Bu tezde, mini İHA'nın uçuş verilerinin elde edilmesi ele alınacaktır. Bu amaçla, proje kapsamındaki İHA uçuş için kullanılacaktır. Proje bütçesinden alınacak ekipmanlarla, veriler İHA üzerinden alınarak yer kontrol istasyonuna gönderilecektir. Gönderilen veriler, öncelikle veri setinin oluşturulmasında ve daha sonra uçuş verilerinin tahmininde kullanılacaktır. Elde edilen verilerin analizi yapılarak, veri uygunluğu irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
There are many parameters that influence the design and performance of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs). For the best design, these parameters must be adjusted under optimal conditions. UAV parameters affect aspects such as flight duration, payload it will carry, and operational range. These variables restrict users' operational conditions. To enhance these conditions, accurate data acquisition and analysis for evaluating data during the flight duration is prioritized. To perform the data analysis in a correct way, obtaining and evaluating data sets is of great importance. A review of the literature reveals, data from a number of systems in various fields are available, but it is challenging to find UAV flight data due to factors such as the complexity of implementation requirements and privacy concerns. In this thesis, obtaining flight data of mini-UAVs will be discussed. For this purpose, UAV within the scope of project will be utilized for flights. The equipments funded by the project budget will provide data collected from the UAV and transmit it to the ground control station. The obtained data will initially be used for streaming of the dataset and subsequently for predicting flight data. The analysis of the obtained data will be organized and verified.