Çoklu antibiyotik direncine sahip bakterilere karşı 2-aminometilpiperidin ve 2-aminometilpiridin içeren ligandların bakır(II) komplekslerinin antibakteriyel etkinliklerinin araştırılması
Investigation of antibacterial activities of copper(II) complexes of ligands containing 2-aminomethylpiperidine and 2-aminomethylpyridine against bacteria with multiple antibiotic resistance
  1. Tez No: 882479
  2. Yazar: ASEEL ALMADHOUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma ile, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına çeşitli servis ve yoğun bakım ünitesinde bulunan hastalardan gelen numunelerden çoklu antibiyotik direncine sahip gram pozitif ve gram negatif bakteri izolatlarına karşı Karabük Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü araştırma laboratuvarında sentezlenen, 2-aminometilpiperidin (AMP) ve 2-aminometilpiridin (AMPp) içeren ligandların bakır(II) komplekslerinin antibakteriyel etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Komplekslerin etkinliği, klinik ortamlarda yaygın olarak karşılaşılan çoklu ilaca dirençli bakteri türleriyle mücadelede yeni antimikrobiyal ajanlar olarak potansiyelleri için değerlendirildi. Bu araştırma, antibiyotik direncinin yarattığı zorlukların üstesinden gelmek ve alternatif tedavi stratejilerinin geliştirilmesine önemli bilgiler sağlamayı amaçlamıştır. Bu çalışmada Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden 100 örnek test edilmiş ve izole edilen örneklerin tamamının test edilen antibiyotiklere % 60-70 oranında direnç gösterdiği ortaya çıkmıştır. Antibiyotiğe dirençli bakterilerin çoğu 54 yaş üstü bireylerde bulundu, en yüksek direnç oranları siprofloksasin ve levofloksasine, ardından penisiline karşı gözlemlendi. Karabük Üniversitesi Biyokimya Bölümü'nde sentezlenen AMP ve AMPp Bileşiklerinin duyarlılığı 1/10 seyreltme öncesinde ve sonrasında test edildi. Bakteriler, 8 saat ve 24 saat olmak üzere iki zaman aralığında AMP ve AMPp bileşiklerinin eklenmesinden sonra bir kanlı agar plağı üzerinde kültürlendi. Sonuçlar, AMP-Cu, BP4AMP-Cu ve BP5AMP-Cu bileşiklerinin 90 farklı bakteri türünün büyümesini engelleyen en etkili bileşikler olduğunu gösterdi. Bileşik BP5AMPp-Cu, 68 antibiyotiğe dirençli bakteriyi etkileyerek ikinci sırayı alırken, ligand AMPp 38 bakteri türünü etkileyerek üçüncü sırayı aldı. 1/10 seyreltmeden sonra bileşik AMP-Cu en etkili olanı olarak kaldı ve izole edilmiş 54 bakterinin büyümesini engelledi. Buna karşılık, AMP ve AMPp-Cu gibi bileşikler antibakteriyel aktivite göstermedi veya test edilen bakteriler üzerinde sadece hafif bir etki gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, is aimed to investigate the antibacterial activity of copper(II) complexes containing ligands synthesized in the research laboratory of the Chemistry Department of Karabük University Faculty of Science against multi-drug resistant gram-positive and gram-negative bacterial isolates from various samples obtained from patients in various wards and intensive care units of Karabük Training and Research Hospital Microbiology Laboratory. The effectiveness of the complexes will be evaluated for their potential as new antimicrobial agents in combating multidrug-resistant bacterial species commonly encountered in clinical settings. This research aims to provide important information to overcome the challenges posed by antibiotic resistance and to develop alternative treatment strategies. In this study, 100 samples from Karabük Education and Research Hospital were tested, revealing that all isolated samples exhibited 60-70 % resistance to the antibiotics tested. Most antibiotic-resistant bacteria were found in individuals over the age of 54, with the highest resistance rates observed against ciprofloxacin and levofloxacin, followed by penicillin. The sensitivity of the AMP and AMPp compounds synthesized in Karabük University's Biochemistry Department was tested before and after 1/10 dilution. The bacteria were cultured on a blood agar plate after the addition of AMP and AMPp compounds at two time intervals: 8 hours and 24 hours. The results indicated that compounds AMP-Cu, BP4AMP-Cu, and BP5AMP-Cu were the most effective, inhibiting the growth of 90 different bacterial species. Compound BP5AMPp-Cu ranked second by affecting 68 antibiotic-resistant bacteria, while the ligand AMPp ranked third by affecting 38 bacterial species. Even after 1/10 dilution, compound AMP-Cu remained the most effective, inhibiting the growth of 54 isolated bacteria. In contrast, compounds like AMP and AMPp-Cu showed no antibacterial activity or only a slight effect on the bacteria under examination.