Yetişkin bireylerde vücut kompozisyonu ve beslenme alışkanlıklarının sirkadiyen uyku ritmi üzerine etkisinin değerlendirlimesi
Evaluation of the effect of body composition and nutritional habits on circadian sleep rhythm in adult individuals
  1. Tez No: 882480
  2. Yazar: BERFİN ROJBİN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma Diyarbakır' da serbest çalışan bir diyetisyenin kliniğinde, gönüllü katılım sağlayan 18-65 yaş aralığında olan, tanısı konmuş herhangi bir hastalığı olmayan, 31 kadın, 29 erkek olmak üzere toplam 60 gönüllü birey ile yürütülmüştür. Beden Kütle İndeksi (BKİ) sınıflamasına göre vücut ağırlığı normal olan (BKİ=18.5- 24.9 kg/m²) 30 birey kontrol grubunu, obez olan (BKİ=≥30 kg/m²) 30 birey çalışma grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya katılan bireylerin % 56.7'sinin kadın (n=17), % 43.3'ünün erkek (n=13) olduğu görülmüştür. Çalışmada, BKİ sınıflamasına göre vücut ağırlığı normal olarak değerlendirilen bireylerin yaş ortalamalarının 29.3±7.48 yıl, obez bireylerin yaş ortalamalarının 32.3±8.43 yıl olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the clinic of a self-employed dietitian in Diyarbakır, with a total of 60 volunteer individuals, 31 women and 29 men, who were between the ages of 18-65 and did not have any diagnosed disease. According to the Body Mass Index (BMI) classification, 30 individuals with normal body weight (BMI=18.5-24.9 kg/m²) constituted the control group, and 30 individuals who were obese (BMI=≥30 kg/m²) constituted the study group. It was observed that 56.7% of the individuals participating in the study were women (n= 17) and 43.3% were men (n= 13). In the study, it was found that the mean age of individuals whose body weight was normal according to the BMI classification was 29.3±7.48 years, and the mean age of obese individuals was 32.3±8.43 years.