Elde polidaktilinin cerrahi tedavisi
Surgical treatment of polydactyly in the hand
- Tez No: 882482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Üst ekstremite doğuştan anomalileri 1000 canlı doğumun ikisinde görülür. Elde polidaktili, ekstra parmağın yerine göre preaksiyal (radial), santral ve postaksiyal (ulnar) olarak isimlendirilir. Tanı ve tedavinin daha evrensel ve ortak hale getirilmesi için çalışmalar sürerken; yaptığımız çalışmayla, klinik tecrübelerimiz eşliğinde bu konuya katkı sağlamayı amaçladık. Yöntem: Elde polidaktili tanısı almış ve bu sebeple cerrahi tedavi görmüş hastalar belirlenerek alt kategorilerine ayrıldı. Hastalar yaş, anomali tipi ve ameliyat tekniği bakımından geriye dönük olarak incelendi ve poliklinik kontrolüne çağrılarak veya telefonla aranarak anket çalışması yapıldı. Hastalara el ap/lateral grafileri çektirilerek klinik olarak değerlendirildi ve skorlamalar yapıldı. Dahil edilme kriterlerini sağlayan 15 hasta çalışmada yer almaktadır. Preaksiyal polidaktili hastalarının mTADA skorları hesaplandı. Postaksiyal polidaktili hastaları gelişmiş komplikasyonlar ve tekrar cerrahi ihtiyacı açısından değerlendirildi. Bulgular: Preaksiyal grubundaki hastaların ortalama takibi 4 yıldı. Postaksiyal grubundaki hastaların ise 2 yıldı. Postaksiyal hasta grubunda tırnak değişiklikleri, skar hipertrofisi ve kontür düzensizliği komplikasyonları görülmedi. Preaksiyal polidaktili hasta grubundaki hastaların 4'ü tip 2, 2'si tip 4 Wassel sınıfı kategorisindeydi. Hastaların 4'ü iyi, 2'si orta mTADA skorlaması kategorisinde yer aldı. Sonuç: Polidaktili hastalarının cerrahi tedavisinin ossifikasyon ve matürasyon tamamlanmadan gerçekleştirilmesi klinik olarak daha iyi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Preaksiyal polidaktili hastalarında duplikasyonun daha distalde olduğu Wassel-Flat sınıfı hastalarının cerrahi sonrası klinik sonuçları, duplikasyonun proksimalde olduğu tiplere göre daha iyidir. Polidaktili hastalarının cerrahi tedavisi ile ilgili daha somut ve net sonuçlar ortaya koymak için daha fazla hasta sayısıyla ve daha spesifik hasta grupları ile daha fazla çalışma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Congenital anomalies of the upper extremity occur in 2 out of every 1,000 live births. Polydactyly of the hand is classified based on the position of the extra digit as preaxial (radial), central, or postaxial (ulnar). Although the surgical treatment approach for postaxial simple polydactyly (nubbin) has become standardized, there is no consensus for complex anomalies. While efforts continue to make diagnosis and treatment more universal and standardized, our study aims to contribute to this topic based on our clinical experiences. Method: Patients diagnosed with hand polydactyly and who underwent surgical treatment were identified and classified into subcategories. The patients were retrospectively reviewed based on age, type of anomaly, and surgical technique. An epidemiological survey was conducted by inviting them to a clinic follow-up or contacting them by phone. Hand AP/lateral X-rays were taken for clinical evaluation and scoring. A total of 15 patients meeting the inclusion criteria were included in the study. mTADA scores for preaxial polydactyly patients were calculated. Postaxial polydactyly patients were assessed in terms of advanced complications and the need for re-surgery. The scores and parameters used to evaluate the results of the patients were assessed separately according to their subcategories, the types of surgeries performed, and the classifications and stages of their diagnoses. Results: The average follow-up period for patients in the preaxial group was 4 years, while for patients in the postaxial group it was 2 years. In the postaxial patient group, there were no complications such as nail changes, scar hypertrophy, or contour irregularities. Among the preaxial polydactyly patients, 4 were classified as type 2 and 2 as type 4 according to the Wassel classification. None of the patients had joint instability or web space contracture. Four patients had a good mTADA score, and 2 had a fair mTADA score. Conclusion: Performing surgical treatment for polydactyly before ossification and maturation are complete results in better clinical outcomes. In preaxial polydactyly patients, the clinical outcomes after surgery for Wassel-Flat class patients, where the duplication is more distal, are better compared to those with proximal duplication types. To obtain more concrete and clear results regarding the surgical treatment of polydactyly, further studies with larger patient numbers and more specific patient groups are needed.