Tam dayanımlı bulonlu alın levhalı birleşim tiplerinin lineer olmayan analizlerle değerlendirilmesi
Evaluation of extended end plate moment connection types using nonlinear analyses
- Tez No: 882501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
2018 yılında yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nin bölümlerinden biri olan tam dayanımlı bulonlu alın levhalı birleşimlerin, 4 bulonlu rijitlik levhasız, 4 bulonlu rijitlik levhalı ve 8 bulonlu rijitlik levhalı tiplerinin uygulama sınırları göz önünde bulundurularak, yapısal çelik projelerinde yaygın olarak kullanılan IPE, HEA ve HEB profilleri üzerinden birleşimlerin kullanılabilirliği irdelenmiştir. Malzeme kaliteleri S275 ve S355 olmak üzere her profil tipi için iki kaliteye göre de birleşim detaylarının hesapları yapılmıştır. Statik hesaplamalar neticesinde belirlenen kolon ve kiriş profilleri için, süneklik düzeyi yüksek ya da sınırlı moment aktaran çelik çerçevelerde sağlanması gereken koşullara göre yapılan birleşim hesaplarında, kolon-kiriş birleşimlerinde kullanılması planlanan Mpr, plastik mafsaldaki olası maksimum moment ve birleşimin boyutlandırılmasında kullanılacak Vuc kesme kuvvetine göre tam dayanımlı alın levhalı birleşimler için hangi bağlantı tipinin kullanılması gerektiği hakkında yol gösterici bir çalışma olması hedeflenmiştir. Çalışmada Tam dayanımlı bulonlu alın levhalı birleşim tiplerinden üç farklı tipe ve iki farklı malzeme kalitesine ait modellemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bolted unstiffened and stiffened extended end-plate moment connection types, which are bolted unstiffened, 4-bolted stiffened, and 8-bolted stiffened is a section of the Turkish Building Earthquake Code that came into effect in 2018. The applicability of these connection types was examined by using IPE, HEA, and HEB profiles, which are frequently used in structural steel projects. The connection types were calculated considering two different material grades, S275 and S355, for each profile type. As a result of the static calculations for specified column and beam profiles, the connection calculations were conducted based on the requirements for special and ordinary moment frames. This study aimes to provide a guidance on which connection type should be used for Bolted unstiffened and stiffened extended end-plate moment connection, considering Mpr (the probable maximum plastic hinge moment) and Vuc (shear force). In this study, three types of fully restrained bolted end plate connections are modeled for two different material grade.