Kavuz yakıtlı dikey kurutma makinesinin sıcaklık kontrolü
Temperature control of vertical drying machine with paddy husk
  1. Tez No: 882506
  2. Yazar: AYLİN SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çeltik, hasat edildikten sonra %20-%25 nem oranına sahiptir. Tahılların güvenli bir şekilde depolanması ve işlenmesi için nem oranlarının %12-%14 aralığına indirilmesi gerekmektedir. 31 ton çeltiği kurutmak geneli %90 kömür yakıtlı, 45.000m³/h debili sıcak hava kullanılarak yapılır ve ısı 700000kCal/kg'lik kazanlar ile sağlanır. Bu çalışma kapsamında çeltik kurutmada kullanılmak kömür kazanı ile eşdeğer, çeltik kabuğu yakıtlı kazan tasarımı yapılmıştır. Giriş ve çıkış birimleri, PLC ile kontrol edilen sistemin termodinamik hesaplamaları yapılmış ve bu veriler elektronik ortamda analiz edilmiştir. Besleme hızı, hava hacmi, sıcaklık kontrolü optimize edilerek, dikey kurutma makinesinin standartlarına uygun çalışma sağlanmıştır. Kavuz yakıtının kömür kazanı ile aynı kurutma performansını gösterebilmesi için gerekli ısıl değerler incelenmiştir. Kabuk kazanı çıkış sıcaklığı 65°C'ye ulaşmayı hedeflenmiştir ve sabit tutulması gerekmektedir. Bu çalışmanın, sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik ederek ekonomik ve çevresel faydalar sağlaması beklenmektedir. Yıl : 2024 Sayfa Sayısı : 99 Anahtar Kelimeler : Dikey Kurutma, Kavuz Yakıtı, Kazan Tasarımı, Kazan Kontrolü
Özet (Çeviri)
Paddy has a moisture content of 20-25% after harvest. For the safe storage and processing of grains, the moisture content must be reduced to 12%-13%. To dry 31 tonnes of paddy, hot air with a flow rate of 45.000m³/h is used and heat is provided by 700000kCal/kg boilers. Within the scope of this study, a mould fuelled boiler reaching 700000kCal per hour has been designed to be used in paddy drying. Thermodynamic calculations of the system, whose input and output units are controlled by PLC, were made and these data were analysed electronically. Feed rate, air volume and temperature control were optimised to ensure operation in accordance with the standards of the vertical dryer. The outlet temperature of the shell boiler is aimed to reach 65°C and should be kept constant at 65°C. This study is expected to provide economic and environmental benefits by promoting the use of sustainable energy sources. Year : 2024 Number of Pages : 99 Keywords : Vertical Drying, Paddy Husk, Boiler Desing, Boiler Control