Engelliler için afet sonrası toplanma alanlarının değerlendirilmesi/Fatsa örneği
Evaluation of post-disaster gathering areas for disabled people/Fatsa example
- Tez No: 882507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KIRAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tarih boyunca afetler, öncelikle müdahaleye odaklanarak hazırlık ve zarar azaltma önlemlerini ihmal etmiştir. Yaşanılan afetler sonucunda deneyimlerden çıkan bilgilerle, afet ve acil durum yönetiminde daha etkili bir sistem oluşturmak için ilerlemeler sağlamıştır. Yönetim süreci, risk azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme aşamalarını içerirken, teknolojideki ilerlemeler ve ulusal/uluslararası yardım kurumlarının önemi, afetlere karşı daha kapsamlı ve koordineli bir hazırlık ve müdahale yaklaşımının benimsendiğini göstermektedir. Doğal felaketler, acil durumlar veya krizler sırasında kilit bir rol oynayan afet sonrası toplanma alanları, mağdurların güvenli bir şekilde bir araya gelebileceği, yardım alabileceği ve toplumsal dayanışmanın desteklendiği kritik altyapı unsurlarıdır. Bu bölgeler, hızlı bir şekilde toplulukları etkileyebilecek büyük tehditlere karşı önemli bir savunma hattı oluşturmaktadır. Afet ve acil toplanma alanlarının, afet sırasında ve sonrasında tüm bireylerin özel ihtiyaçlarına uygun olması gerekir. Afet ve acil toplanma alanlarının herkes için erişilebilir olması ve özellikle engelli bireyler için, bu alanların tasarımı ve yönetimi, onların entegrasyonunu ve güvenliğini sağlamak amacıyla özel tedbirleri içermelidir. Sonuç olarak, afet ve acil toplanma alanları, çeşitli ihtiyaçları karşılayacak şekilde dikkatlice planlanmalı ve etkili bir şekilde yönetilmelidir. Bedense ve görme engelliler için afet ve acil toplanma alanlarının Fatsa ilçesi örneği üzerinden değerlendirilmesi amaçlanan bu çalışmada, afet hazırlığı ve yönetimi planlarının engelli bireyleri de içerecek şekilde tasarlanmasının önemi vurgulanmaktadır. Fatsa ilçesinin afet ve acil toplanma alanları üzerinden yapılan çalışma, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu 'Açık Alanlar İçin Erişilebilirlik İzleme Ve Denetleme Formu'ndan eksik noktaları belirleyerek bu alanları bedensel ve görme engelli bireyler için iyileştirmek amacıyla öneriler sunmaktadır. Çalışma, engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik önerilerle literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, disasters have neglected preparedness and harm reduction measures, focusing primarily on response. With the information obtained from the experiences as a result of the disasters experienced, it has made progress in order to create a more effective system in disaster and emergency management. While the management process includes risk reduction, preparedness, response and improvement phases, advances in technology and the importance of national/international aid agencies indicate that a more comprehensive and coordinated disaster preparedness and response approach has been adopted. Post-disaster gathering areas, which play a key role during natural disasters, emergencies or crises, are critical infrastructure elements where victims can come together safely, receive assistance and support social solidarity. Dec. These areas form an important line of defense against major threats that can quickly affect communities. Disaster and emergency gathering areas should be suitable for the specific needs of all individuals during and after a disaster. The design and management of disaster and emergency gathering areas should be accessible to everyone, and especially for people with disabilities, and should include special measures to ensure their integration and safety. As a result, disaster and emergency gathering areas should be carefully planned and effectively managed to meet various needs. In this study, which aims to evaluate disaster and emergency gathering areas for the physically and visually impaired based on the example of Fatsa district, the importance of designing disaster preparation and management plans to include disabled individuals is emphasized. The study conducted on the disaster and emergency gathering areas of Fatsa district, T.C. By identifying the missing points from the Accessibility Monitoring And Supervision Form for Open Spaces published by the Ministry of Family and Social Services, it provides recommendations in order to improve these areas for physically and visually impaired individuals. The study aims to contribute to the literature with suggestions aimed at improving the quality of life of people with disabilities.