İnsomnia hastalarında serum metil arjinin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum methyl arginine levels in insomnia patients
  1. Tez No: 882531
  2. Yazar: MUHAMMET KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜMEYRA YERLİKAYA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yaygın bir uyku bozukluğu olan insomnia, gündüz fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisi nedeniyle hasta bakımından önemli sorunlar oluşturmaktadır. Çalışmamızda, sağlıklı kontrollere kıyasla insomnia tanısı almış bireylerde metilarjinin yolağındaki metabolitlerin seviyelerini araştırarak bu sorunu çözmeye yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığında insomnia tanısı almış olan 30 hasta ve sağlıklı 30 kontrol dahil edilmiştir. Katılımcıların serum örneklerinden asimetrik dimetilarginin (ADMA), simetrik dimetilarginin (SDMA), N(G)-monometil-L-arginin (NMMA), L-arginin, homoarginin, L-sitrülin ve L-ornitin analizi için rutin biyokimya laboratuvarımızda bulunan LC-MS/MS (tandem kütle spektrometresi) cihazında kurulu olan yöntemlerin linearite çalışması yapılarak yöntem verifikasyonu sağlanmış olup düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız, insomnia hastalarında kontrol grubuna kıyasla ADMA, NMMA, L-arginin, homoarginin ve L-ornitin düzeylerinde anlamlı yükselmeler olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PSQI) ve Uykusuzluk Şiddeti İndeksi (ISI) skorları ile değerlendirilen uykusuzluk şiddeti ile ADMA, NMMA ve homoarginin seviyeleri arasında gözlemlediğimiz güçlü pozitif korelasyonlarla daha da desteklenmiştir. Ayrıca, PSQI ile ornitin ve ISI ile arginin ve ornitin arasında zayıf pozitif korelasyonlar kaydederek, bu biyobelirteçler ile insomnia şiddeti arasındaki ilişki hakkında ek bilgiler sağlanmıştır. Bulgularımız, insomnia patofizyolojisinde metilarjinin yolağının potansiyel düzensizliğinin altını çizmektedir. Bu sonuçlar aynı zamanda bu metabolitlerin insomnia için aday biyobelirteçler olarak umut verici olduğunu vurgulamaktadır. Bununla birlikte, altta yatan mekanizmaları tam olarak anlamak ve bu bulguları daha büyük, uzunlamasına kohortlarda doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Başarılı olunması halinde, metilarjinin yolağındaki metabolitlerin tanısal ve prognostik potansiyelinden faydalanmak insomnia tedavisinde hedefe yönelik terapötik müdahalelerin geliştirilmesine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Insomnia, a common sleep disorder, poses significant problems for patients due to its impact on daytime functioning and quality of life. In our study, we aimed to investigate the levels of metabolites in the methylarginine pathway in individuals diagnosed with insomnia compared to healthy controls. The study included 30 patients aged 18-65 years with insomnia and 30 healthy controls admitted to the Psychiatry outpatient clinic of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital. For the analysis of asymmetric dimethylarginine (ADMA), symmetric dimethylarginine (SDMA), N(G)-monomethyl-L-arginine (NMMA), L-arginine, homoarginine, L-citrulline and L-ornithine from the serum samples of the participants, method verification was provided by linearity study of the methods installed in the LC-MS/MS (tandem mass spectrometry) device in our routine biochemistry laboratory and their levels were measured. The data obtained were analyzed using the SPSS 26.0 program. Our study revealed significant elevations in ADMA, NMMA, L-arginine, homoarginine, and L-ornithine levels in insomnia patients compared to the control group. These findings were further supported by the strong positive correlations we observed between ADMA, NMMA, and homoarginine levels and insomnia severity as assessed by Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Insomnia Severity Index (ISI) scores. We also recorded weak positive correlations between the PSQI and ornithine and between the ISI and arginine and ornithine, providing additional insights into the relationship between these biomarkers and insomnia severity. Our findings underscore the potential dysregulation of the methylarginine pathway in the pathophysiology of insomnia. They also highlight the promise of these metabolites as potential biomarkers for insomnia. However, it's important to note that further research is necessary to fully comprehend the underlying mechanisms and to validate these findings in larger, longitudinal cohorts. If successful, leveraging the diagnostic and prognostic potential of metabolites in the methylarginine pathway could pave the way for the development of targeted therapeutic interventions for the treatment of insomnia.