C.Ü. Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yatan yetişkin hastaların hastane gürültüsünden nasıl etkilendiklerinin belirlenmesi
Investigation on determining the effects of noise on adult patients Hospatilazed at University's Faculty Hospital
- Tez No: 17196
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİHA AKALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Araştırma, C.Ü.Araştırma ve Uygulama Hastanesinde yatan yetişkin hastaların, hastane gürültüsünden nasıl etkilendiklerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Cerrahi, dahiliye kadın doğum ve jinekoloji.nöroloji,nöroşirurji,ortopedi,göz,K.B.B. Üroloji servisle rinde yatmakta olan hastalar araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Bu servislerde yatmakta olan 15 yaş ve üstü.bilinçli durumu acil müdahale gerektirmeyen 110 hasta örnekleme alınmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak hastaların 19 i soru içeren anket formu uygulanmış- tır.Anket formundaki sorular; hastaya özgü bilgileri, hastaların hastaneye ilişkin ifadelerini.hastanede gürültünün varlığı,hastanedeki gürültü kaynaklarının neler olduğu ve bu gürültü sonucu hastalarda ne gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığını içermiştir-Ayrıca anket formu uygulandıktan sonra örneğe alman tüm servislerde normal gün ve ziyaret günü olmak üzere iki gün boyunca günün belirli saatlerinde hemşire odası, deskin önü (servisin merkezi) ve hasta odalarında ikişer defe ses düzey ölçeri (Sound Level Meter) ile gürültü ölçümü yapılarak ortalamaları alınmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayarla değerlendirilerek tablolaştırılmıştır.Değerlendirmede yüzdelik hesaplan, Ki-Kare önemlilik testi, Fisher kesin Ki-Kare testi.Kolmogrov-Smirnov Testi, Kruskal Walis Varyans analizi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre araştırmaya alman hastalarda gürültüden belirgin bir şekilde yakınma saptanmıştır ( % 73.6).Hastaların ifade ettikleri gürültü kaynaklan içerisinde insan sesleri % 98,8 ile ilk sırayı almıştır. Hastaların % 71.6 sı gürültüden dolayı sinirli,sıkıntılı ve insan iliş kilerinde gergin olduklarını ifade etmişlerdir.Bunu sırayla uykusuzluk,baş ağrısı ve diğer etkilenme şekilleri izlemiştir araştırmaya alınan tüm servislerde günün değişik zamanlarında yapılan ölçümler sonucunda elde edilen gürültü düzeyi, Gürültü Yönetmeliğinde belirtilen düzeye göre yüksek olduğu belirlenmiştir. 65 yaş ve üzeri hastaların gürültüye daha duyarlı oldukları, eğitim, düzeyi arttıkça gürültüye olan duyarlılığın arttığı saptanmıştır. Çok kısa süreli hastane yatışlarında (0-3 gün) ve hastanede yatış süresi uzadıkça (16 gün ve üzeri ) gürültüye olan duyarlılığın arttığı belirlenmiştir. Çoğunlukla yapay olarak meydana getirilen gürültü, alınabilecek basit önlemlerle önlenebilir.Araştırmada elde edilen bu sonuçlara yönelik olarak hastane personelinin hizmet için eğitiminde gürültü düzeyinin azaltılması konusu işlenmesi.personeli kendi aralarında serviste seslerine oto- denetim koymaları.personeli ayakkabısının lastik taban olması.hareketli araçların tekerleklerinin lastik kaplamalı olması gibi önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
53 INVESTIGATION ON DETERMINING THE EFFECTS OF NOISE ON ADULT PATIENTS HOSPITALIZED AT UNIVERSITY'S FACULTY HOSPITAL SUMMARY This investigation has been made to determine to w hat extent the adult patients hospitalized at Cumhuriyet University's Faculty Hospital are affected by noise in the hospital. The population studied consisted of 1 10 conscious adult patients hospitalized in the Departments of Surgery, Internal Diseases, Gynecology andObstetrics, Neurology, Orthopaedics, Ophtalmology, Otorhinolaryncology and Urology. An inquiry form made of 19 i questions was used to collect data on the history of the hospital and discomfort caused. Besides the inquiry, noise measurement was made by using a sound level metre during a normal and a visiting day in the nurse room, service centre and patients' room at defi nite hours twice a day. The mean level of sound was then calculated, all the data were processed by computers and presented in tables. Chi- Square. Kolmogorov Smirnov Test, Fisher Definite Chi-Square and Kruskal Wallis Variance Analyses were used in the evaluation of the data. It was clearly observed that the patients complained of noise (73.6 %). Complaints from human noise ranked first (98.8 %) and 71.6 % of the pa tients expressed thad they had become nervous and irritated and suffered considerably in their human relations. Insomnia and headache were two other prominent complaints observed. Noise at the hospital was observed to be above standard level of sound. Patients above 65 years of age were more sensitive to noise; this sensitivity increased all the more with a higher level of education. The sensitivity also increased in short-term hospitalization (0-3 days) and long-term hospitalization (over 16 days ). Some recommendations based on the data obtained have finally been made.