Üriner inkontinansı olan kadınların inkontinans farkındalık ve tutumları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between incontinence awareness and attitudes and the quality of life of women with urinary incontinence
  1. Tez No: 882609
  2. Yazar: KÜBRA ERİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM IŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı üriner inkontinansı olan kadın hastaların üriner inkontinans farkındalık ve tutumlarının yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesinde 15 Ekim 2023-1 Mart 2024 tarihleri arasında Üroloji Kliniğine başvuran ve idrar kaçırma şikayeti olan 390 kadın ile yürütülmüştür. Katılımcılara demografik özellikleri için hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Üriner İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL) ve İnkontinans Farkındalık ve Tutum Ölçeği (URİNAS) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri, Spearman korelasyon testi, Mann-whitney u testi, Kruskal-walls testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 50.7+9.1'dir. Yaşam kalitesi (I-Qol) ölçeğinin toplam ve alt boyutlarının puan ortalama değerleri; Davranışların Sınırlandırılması alt boyutunda 24.3+7.6, Psikososyal Etkilenme alt boyutunda 34.0+10.3, Sosyal İzolasyon alt boyutunda 16.1+5.1 ve ölçeğin toplam puan ortalaması 74.5+21.3'dür. İnkontinans farkındalık ve tutum (URİNAS) ölçeğinin alt boyutlarının puan ortalama değerleri; Sağlık Sorunu olarak Kabülünü Engelleyen faktörler alt boyutunda 28.4+5.8, Sağlık Motivasyonu alt boyutunda 9.1+2.9, Üriner İnkontinansla Başetme alt boyutunda 18.1+4.8, Kısıtlanma alt boyutunda 10.4+3.3, İdrar Kaçırma Korkusualt boyutunda 10.7+3.7'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of awareness and attitudes of female patients with urinary incontinence on their quality of life. The descriptive and cross-sectional study was conducted on 390 female patients complaining of urinary incontinence who applied to the Urology Clinic at Kartal Lütfi Kırdar City Hospital between 15 October 2023 and 1 March 2024. The Personal Information Form prepared fort he demographic characteristics of the participants, the Urinary Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL) and the Incontinence Awareness and Attitude Scale (URİNAS) were used. In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation values, Spearman correlation test, Mann-Whitney u test, Kruskal-Walls test were used. The average age of the women participating in the research is 50.7+9.1. Average score values of the total and subdimensions of the quality of life (I-Qol) scale; The score is 24.3+7.6 in the Limitation of Behaviors subdimension, 34.0+10.3 in the Phychosocial Influence subdimension, 16.1+5.1 in the Social Isolation sub-dimension, and the total score average of the scale is 74.5+21.3. Average score values of sub-dimensions of the Incontinence awareness and attitude (URİNAS) scale; It is 28.4+5.8 in the Factors Preventing Acceptance as a Health Problem sub-dimension, 9.1+2.9 in the Health Motivation sub-dimension, 18.1+4.8 in the Coping with Urinary Incontinence sub-dimension, 10.4+3.3 in the Restriction sub-dimension and 10.7+3.7 in the Fear of Urinary Incontinence sub-dimension.